Gül: Adalet çıtasını yükselteceğiz

Gül: Adalet çıtasını yükselteceğiz.9000
  • Giriş : 19.12.2007 / 19:00:00

Daha çok mutluluk, istisnasız herkesin hukukunun daha iyi korunması, refahın daha çok yaygınlaştırılması için çalışıldığını söyleyen Gül, “Toplumun bütün katmanlarından beklentimiz samimi katkı vermeleri” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kurban Bayramının bütün vatandaşlara, İslam dünyasına ve insanlığa hayırlı olmasını, yeryüzüne barış ve huzur getirmesini diledi.

Bayramların, ruhları arındıran manevi bir iklimin herkesi kuşatmasına vesile olduğunu kaydeden Gül, bayram günlerini dayanışma ruhunun, kardeşliğin, fedakarlığın doruk noktaya çıktığı sevinç günleri olarak nitelendirdi. Gül, “Bu sevinci bayramlar vesilesiyle çoğaltmak, bu neşeyi yediden yetmişe, konu komşu herkese ulaştırmak, başkasının mutluluğu ile mutlu olmayı bilmek büyük milletimizin asli karakteridir” dedi.

Gül, şunları söyledi: “Ne mutlu bizlere ki, kadim değerlerimizi muhafaza ederek öteden beri insani özü geliştiren, toplumsal dayanışmayı, yardımlaşmayı ve paylaşmayı adalet ve merhametle, sevgi ve kardeşlik temelinde esas alan bir yüksek medeniyete, bir kutlu inanca ve bir yüksek kültüre mensubuz. Bu yüksek mensubiyet dolayısıyladır ki, insani değerlerin aşındığı, değerler üzerindeki sömürünün evrensel bir sorun haline geldiği, bireyciliğin ve bencilliğin toplumsal huzuru ve barışı tehdit ettiği çağımızda yeryüzünün en barışçı, en merhametli, en diri toplumlarından biriyiz.”

Türkiye ve Türk toplumunun bugün, sadece kendi mutluluğu ve huzuru için değil, bütün insanlığın barış ve adalet içinde yaşaması için yeryüzünün her bölgesine merhamet ve şefkat elini uzatan bir ülke ve toplum olduğunu ifade eden Gül, devletin güçlenmesinin yanı sıra milletin maddi ve manevi zenginliklerini başka diyarlardaki, başka ülkelerdeki kardeşlerle, yardıma muhtaç başka toplumlarla paylaşmaya gösterdiğinin özen her türlü takdiri hak eden bir erdemlilik olduğunu vurguladı.

SIKINTILI GÜNLER ARTIK GERİDE KALMIŞTIR

Gül, Türkiye’nin, ekonomik ve sosyal sorunlarını büyük ölçüde aşmış, demokratik güven ve istikrarı sağlam temeller üzerinde tesis etmiş, “muasır medeniyet” hedeflerini kararlılıkla gerçekleştiren bir büyük ülke olduğunu kaydederek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün kurum ve kuruluşlarının vatandaşların daha çok mutlu ve mesut yaşaması, istisnasız herkesin hukukunun daha iyi korunması, refahın daha çok yaygınlaşması için çalıştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti: “Türkiye, insan hak ve hürriyetlerinde demokrasi ve adalet çıtasını her geçen gün yükselterek, bütün vatandaşlarını kucaklayarak, demokratik hak ve özgürlükleri herkese şamil kılarak emniyet içinde geleceğe yürümektedir. Bu süreçte toplumun bütün katmanlarından beklentimiz Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kazanımlarına yeni kazanımlar katmamız için, refah ve huzuru daha ileri merhalelere taşımamız için samimi katkı vermeleridir. İnanıyorum ki, milletçe birlik ve beraberlik içinde idrak ettiğimiz Kurban Bayramı bütün milletimizin yüreğine daha çok ferahlık ve daha çok huzur verecek, toplumsal dayanışmamızı derinleştirecek, kardeşlik ruhumuzu güçlendirecektir. Bu hissiyatla bütün vatandaşlarımın mübarek Kurban Bayramlarını yürekten tebrik ediyor, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik dolu bir hayat diliyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious