Gül adaylığını Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını istiyor

Gül adaylığını Başbakan Erdoğan'ın açıklamasını istiyor.9984
  • Giriş : 11.08.2007 / 13:31:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:35:20

Cumhurbaşkanlığı seçimi için süreç başladı. Gül adaylığını Erdoğan’ın açıklamasını istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, pazartesi günü toplanacak bakanlar kurulu ve MYK'da süreci değerlendireceklerini söyledi

Mayıs ayından itibaren Türkiye gündemini kilitleyen 11. Cumhurbaşkanı krizi, önümüzdeki 10 gün içinde çözülüyor. Yeni Cumhurbaşkanını seçmek için takvim dün başladı. AKP'nin adayı olması beklenen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, adaylığının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklamasını istiyor. AKP'de genel eğilim, ” Aday hafta içinde açıklanır “ beklentisi var. Cumhurbaşkanlığı takvimi dün netleşti. TBMM Başkanlık Divanı, iktidar ve muhalefet partilerinin üye bildirmesi ile oluştu.

AKP, CHP, MHP ve DTP'nin kendilerine düşen isimleri bildirmesinden sonra Başkanlık Divanı oluştu. Divan üyelerinin ismi Meclis Genel Kurulu'nda okunarak, oylandı. TBMM Başkanı Köksal Toptan, 11. Cumhurbaşkanlığı sürecinin başladığını bildirdi.

Toptan, iktidar ve muhalefet partilerinin üzerinde uzlaştığı takvimi Genel Kurul'da açıkladı. 11. Cumhurbaşkanlığına aday olmak isteyenler 19 Ağustos saat 24:00'e kadar başvuruda bulunabilecekler.

Erdoğan-Gül buluştu

Erdoğan ve Gül, Cumhurbaşkanlığı takviminin açıklanmasından önce Başbakanlık'ta bir araya geldi. Öğleden sonra Erdoğan'ın makamında yapılan görüşme baş başa gerçekleşti ve yaklaşık 20 dakika sürdü. Görüşmenin ardından ikili birlikte TBMM'ye geçti. İkili Erdoğan'ın makamında bir kez daha görüştü.

Son günü beklemeyecek

Abdullah Gül'ün yakın çevresi, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda son günü beklemeyeceklerini ifade ediyor. Bu durumun Gül'ü yıprattığına dikkat çekilirken AKP'de eğilim, ” Hafta içinde durum netleşir, adaylık açıklanır “ görüşü hakim. Gül, kendi adaylığının Mayıs ayında olduğu gibi Başbakan Erdoğan tarafından açıklanmasını istiyor. Bakan Gül, Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin ” Ne zaman açıklayacaksınız? “ sorusuna, ” Çağırırız sizi, duyururuz “ demekle yetindi.

Gazetecilerle buluşma iptal

22 Temmuz seçimlerinden sonra gazetelerin genel yayın yönetmenleri ile kahvaltı yapmak isteyen Gül, kararından vazgeçti. Bu hafta sonunda İstanbul'da gerçekleşmesi öngörülen program iptal edildi.

28 Ağustos'ta sonuçlanacak

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turu 20 Ağustos Pazartesi günü yapılacak. Anayasa'ya göre turlar arasında en az 3 gün bulunması gerekiyor. Bu nedenle 2. tur 24 Ağustos,

3. tur 28 Ağustos ve 4. tur 1 Eylül tarihleri olarak belirlendi. İlk iki turda 367 oy şartı aranacak. AKP, muhalefetin desteğini alamazsa kendi adayını 276 oy gereken 3. turda seçebilecek. Bu durumda Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanı 28 Ağustos'ta belli olacak.

Erdoğan'dan birden fazla aday iması


Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçim takvimini Pazartesi toplanacak Bakanlar Kurulu ve MYK'da değerlendireceklerini açıkladı. Erdoğan, gazetecilerin sorularını şöyle cevaplandırdı:

Bizi ya da kamuoyunu rahatlatacak bir açıklama yapacak mısınız?

Pazartesi Bakanlar Kurulu toplantımız var. Aynı gün MYK toplantımız var. Takvimi beraber değerlendireceğiz

Muhalefet liderleriyle görüşecek misiniz?

Artık liderlerle ben mi yoksa aday olan arkadaşlarımız mı görüşür, o belirsiz...

Arkadaşlarımız dediniz.

Olabilir... Arkadaşlar olabilir, arkadaş olabilir.

Erdoğan'ın bu sözleri kulislerde Cumhurbaşkanlığı için birden fazla aday çıkabilir diye yorumlandı. Kulislere göre AKP dayatma görüntüsü vermemek için Gül'ün de aralarında bulunduğu birkaç isim belirleyecek. Nihai kararı ise Erdoğan verecek.

Akif Beki yorumlara kızdı

Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin olarak medyada “yakın çevre” benzeri muğlak ifadelerle danışmanları üzerinden Başbakan Erdoğan'a atfen bağlayıcı nitelikte yayınlar yapıldığını belirterek, söz konusu haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığını ve sadece sahiplerini bağladığını bildirdi. Beki'nin konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadeler yer verildi: “Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin olarak son birkaç gündür medyamızda 'yakın çevre've benzeri muğlak ifadelerle danışmanları üzerinden Sayın Başbakanımızı bağlayıcı nitelikte yayınlar yapıldığı dikkat çekmektedir. Bu tür yayınların yorum, tahmin, çarpıtma ve çıkarsama yöntemiyle hazırlandığı ortadadır. Ne yazık ki bu yayınlar arasında iyi niyetle izah edilemeyecek maksatlı örnekler de ortaya çıkmaktadır.”

Danışmanın 'U' dönüşü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Danışmanı Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün çekilmesini isteyen yazısında geri adım attı. Akdoğan, Yasin Doğan mahlasıyla önceki gün yazdığı köşe yazısında 'halk istikrara oy verdi'diyerek Gül'ün aday olmaması yönünde mesaj vermişti. Ancak Akdoğan, “Niyet okuyuculuktan bıktık” başlıklı dünkü yazısıyla “U dönüşü” yaptı. Akdoğan, Yeni Şafak gazetesinde yayınlanan yazısında “Bazı okurlar, yazarlar 'Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olmamalı'anlamını çıkarmış. Pes doğrusu demekten başka dilime bir şey gelmiyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious