Gül adaylıktan çekilirse ne olacak?

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, adaylıktan çekildiği takdirde, Anayasa'nın 102. Maddesi'ne göre Meclis Cumhurbaşkanı'nı seçemediği için derhal seçime gidilmesi gerekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu da bir başka tartışmayı doğuruyor. Meclis'te zaten alınmış bir "erken seçim" kararı olduğundan, seçimin 102. maddeden dolayı mı yoksa Meclis kararı nedeniyle mi yapılacağı belirsizliği doğacak. Bu da seçim tarihiyle ilgili tartışmaları alevlendirecek.

Fikret Bila, son durumla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Sayın Gül çekilirse zaten aday kalmıyor. Dolayısıyla 102. maddeye göre TBMM'nin cumhurbaşkanını 1 ay içinde seçemediği ortaya çıkmış oluyor. Anayasa Değişikliği konusunda AKP artık ısrarlı. Sayın Gül'ün açıklamasından da onu anlıyoruz ki "parlamentoda seçim olmadı ama halk cumhurbaşkanını seçerse ben yine adayım" mesajı veriyor. Ancak Anayasa hükümleri, cumhurbaşkanının geri gönderme yetkisi cumhurbaşkanlığı seçim takvimini belirleyecek".

AKP'li Çelik: Seçim 22 Temmuz'da, gerekirse 25 yaş'ı geri çekeriz

AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik, seçim takvimine yapılacak bir itiraza karşı 25 yaş değişikliğini geri çekeceklerini söyledi.

Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulu’nda 11’nci Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin gerçekleştirilen oturumun ardından gazetecilerin CHP’nin seçim takvimine itiraz edeceği yönündeki haberleri hatırlatması üzerine, "Eğer seçim takviminde bir değişiklik olursa biz de 25 yaş ile ilgili düzenlemeyi Meclis’ten çekeriz, görüşmeyiz" dedi.

Çelik, YSK’nın seçim takvimini değiştirmeyeceğini belirtirken, "YSK’nın kararı değişmez, değiştirilemez. YSK’nın aldığı karara müdahale edilmez. Seçim tarihi değişmez" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious