Gül adaylıktan çekiliyor mu?

Gül adaylıktan çekiliyor mu? .74381
  • Giriş : 07.08.2007 / 15:41:00

AKP kulislerinde Gül’ün cumhurbaşkanlığına aday olmayacağı konuşuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AKP’de “Gül yerine ılımlı bir ismi Köşk’e çıkaralım” tartışması yaşanıyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, Cumhurbaşkanlığı’na aday gösterilmesi halinde sorun yaşanabileceğine dikkat çeken Erdoğan’a yakın bazı isimler, devletin kurumları arasında birleştirici rol oynayabilecek bir ismin aday gösterilmesini istedi. Gül’e yakın bazı isimler ’aday olmama ihtimali daha yüksek’ diyerek başka bir ismin aday gösterilebileceğine dikkat çektiler.

TBMM Başkanlığı için son 48 saate girilirken AKP kulislerinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün aday olmayacağı bilgisi konuşulmaya başlandı. Adaylığı konusunda resmi bir açıklama yapmayarak açık kapı bırakan Gül’ün, Cumhurbaşkanı adayı olmayacağı belirtiliyor. Gül’ün yerine toplumun ve devlet kurumlarının üzerinde uzlaşabileceği ’ılımlı bir kişinin’ aday gösterileceği konuşuluyor. Bu yöndeki düşünceler, Başbakan Erdoğan’a da iletildi. Erdoğan’a yakın bazı isimlerin, Gül dışında bir ismin aday gösterilmesini önerdikleri kaydedildi. Bu görüşün AKP MYK’da da dile getirildiği iddia edildi. MYK üyeleri ise toplantıda Meclis Başkanlığı’nın ele alındığını ancak Köşk seçiminin görüşülmediğine ifade ettiler.

Aktif siyasette kalacak

Gül’ün yakın çevresi, son günlerde sürpriz yaşanabileceğini hatırlatıyor. Parti içindeki istişareleri bekleyen Gül’ün, ’aday olmama’ yönünde eğilim içinde olduğu ifade edilirken, aktif siyasette kalmayı tercih edeceğine vurgu yapılıyor. AKP’de önemli bir isim son gelişmeleri “Gül adaylığını açıklamadı ki çekildiğini açıklasın” diyerek başka bir ismin adaylığının gündeme gelebileceğine dikkat çekti. AKP’de ağırlıklı eğilim, Gül’ün aday olmamayı isteyeceği yönünde ortaya çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious