Gül: Anayasa taslağında toplumun da görüşü alınmalı

Gül: Anayasa taslağında toplumun da görüşü alınmalı.20957
  • Giriş : 01.10.2007 / 09:55:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa taslağının kamuoyuna açıklanıp, görüşlerinin alınmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa taslağının ham haliyle kamuoyuna açıklanıp, toplum kesimlerinin görüşlerinin alınmasını istedi.

Türk-İş heyetiyle yaptığı görüşmede, bu görüşünü Erdoğan'a ilettiğini söyleyen Gül, "Anayasayı çıkmaz sokağa götürmemek gerekir" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, TBMM'nin yeni yasama yılına başlaması dolayısıyla bugün gerçekleştirilecek özel oturumda yapacağı konuşmasının yeni anayasaya ayıracağı bölümüyle ilgili ipuçlarını geçen hafta Türk-İş heyetini kabulü sırasında verdi.
Bugünkü özel oturumda önce TBMM Başkanı Köksal Toptan, ardından da Cumhurbaşkanı Gül, 'sivil anayasa' konusunda 'yöntem' uyarısında bulunacaklar. Toptan, muhalefet partilerinden ve sivil toplumdan aldığı mektuplar karşısında, 'uzlaşma' çağrısında bulunacağını Radikal Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'e açıklamıştı. Toptan, anayasa çalışmalarının tüm toplumun görüş ve önerilerini kapsayacak biçimde TBMM zeminine kaydırılması için taslağın teklif olarak kendilerine sunulması çağrısında bulunmayı düşündüğünü belirtmişti.

Sendikacılara söyledi

Cumhurbaşkanı Gül ise, yemin törenindeki kısa teşekkür konuşmasının ardından TBMM'de yapacağı ilk kapsamlı konuşmada, dış politika ve ekonomiyle ilgili beklentilerinin yanı sıra siyasi gelişmeler çerçevesinde yeni anayasa konusunda da değerlendirmeler yapacak. Köşk çevreleri, 'yeni sivil anayasanın gerekliliği' konusuna değinecek olan Gül'ün taslak hazırlama yöntemi üzerine uyarılarda bulunacağını belirtti.
Gül'ün uyarılarıyla ilgili ilk bilgiler ise Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ile başkanlar kurulu üyelerini kabulünde geldi. Gül'ün 20 Eylül perşembe günü Başbakan Erdoğan ile haftalık görüşmesinin ardından gerçekleştirdiği kabulde sendikacılarla paylaştığı bu konudaki düşünceleri Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın yayın organı 'Basın' gazetesinde yer aldı. "Eğer taslak olgunlaşırsa kimsenin katacağı bir şey de kalmaz. Ben istiyorum ki ham olarak dağıtılsın" görüşünü Erdoğan'a ilettiğini de bildiren Gül, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Usül, yöntem önemli. Yanlış anlamalara müsaade edilmemeli. Bu bilinçte olup çıkmaz sokağa götürmemek gerekir. Elbirliğiyle yapılmalı. Bir taslak çıkmalı, herkese dağıtılmalı, teklifler en iyi şekilde dikkate
alınmalı. Sayın Başbakan ile de konuştum. O da 'bir taslak çıksın, herkese dağıtmak istiyorum' diyor. Daha taslak olmadan herkese dağıtmak gerekir. Herkes bunu kendi içinde tartışsın. Nereye ne konacak? Ne kadar çok destek olursa o kadar çok başarılı olur. Yüzde 100 olmayabilir elbette ama sendikaların, baroların, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, herkesin desteklediği bir anayasa olursa, o zaman daha rahat çıkar, referandumdan da daha rahat geçer. İyi de bir karar almışlar, Meclis'ten 400 oyla da çıksa halka götürecekler. Anayasayı Meclis değiştirebilir ama böyle bir karar almışlar. Herkes önyargıdan uzak bakmalı.."

Mutabakat istemi

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ise kabulde anayasanın 'geniş bir mutabakat' ile hazırlanması gerektiği üzerinde ısrarla durdu. Birkaç kez "Doğrudur" diyen Cumhurbaşkanı Gül, "Anayasa kanunların üzerinde, hepimizi bağladığı için herkesin katkısının sağlanması ve tartışılması gerekir" görüşünü seslendirdi ve partilerin, sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin mevcut anayasanın değişmesini istediklerini anımsattı.
Gül, Türk-İş Başkanı Kılıç'ın, kamuoyuna yansıyan taslağın çalışma yaşamına ilişkin maddelerinde uluslararası standartlara uyulacağı belirtilmesine karşın Avrupa Sosyal Şartı'na konulan çekincelerin kaldırılmadığını anımsatması üzerine de, şunları söyledi:
"Herkes bir şey katmak istiyor buna. Taslağını bana da vermediler daha. Eğer taslak tam olgunlaştırılırsa kimsenin katacağı bir şey de kalmaz. İstiyorum ki, ham olarak, daha olgunlaşmadan dağıtılsın."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious