Gül: Arnavutlarla gönül bağımız var

Gül: Arnavutlarla gönül bağımız var.13608
  • Giriş : 26.11.2008 / 23:10:00

Gül'den Topi onuruna yemek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Türk milleti Arnavutları yabancı bir halk olarak görmez, kendinden kabul eder, bu bir gönül bağıdır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi ve eşi Teuta Topi onuruna akşam yemeği verdi.

Çankaya Köşkü'ndeki yemeğe, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile diğer davetliler katıldı. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Arnavutluk Cumhurbaşkanı Topi ve eşi Teuta Topi, davetlileri Büyük Resepsiyon Salonu'nun girişinde karşıladı.

Cumhurbaşkanı Gül yemekte yaptığı konuşmada, Arnavutlardan bahis açılınca, Türk insanının aklına ilk gelen hususların mertlik, dostluk ve kardeşlik olduğunu ifade ederek, "Türk milleti Arnavutları yabancı bir halk olarak görmez, kendinden kabul eder. Bu bir gönül bağıdır" dedi.

Türk dış politikasının temel hedefinin bölgesinde ve dünyada istikrar, huzur, barış ve refahın temin edilmesi ve kuvvetlendirilmesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Tüm enerjimizi, imkanlarımızı ve yeteneklerimizi bu yöndeki gayret ve girişimlerimize vakfediyoruz" diye konuştu.

Bu anlayışla, Balkanların kültürler ve dinler arasındaki diyaloga ve uyuma örnek olacak şekilde bir uzlaşma sergilemesi, bu konuda dünyanın diğer bölgelerine de öncülük etmesinin en samimi temennileri olduğunu ifade eden Gül, "Yakın geçmişte yaşanan acıların ardından, Balkan ülkelerinin, artık, barış ve istikrarın, ikili ve çok taraflı işbirliğinin önemini geçmişe oranla daha iyi anladıklarını memnuniyetle müşahede ediyoruz" şeklinde konuştu.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Topi ise, Kosova'nın bağımsızlığının uluslararası hukuka dayalı bir hak olduğunu belirterek, "Ahtisari'nin planı ve Kosova Anayasasına dayanarak, AB misyonu, EULEX'in, Kosova'nın tamamına yayılması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Etnik temeller üzerine paylaşmalara dayanan planların, paralel bir devletin oluşturulması konusundaki çabaların, bağımsız bir devlet olan Kosova'nın toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini ifade eden Topi, bu durum ayrıca sadece Kosova için değil bölgedeki barış, güvenlik ve istikrar içinde ciddi bir tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Her iki Cumhurbaşkanı konuşmalarının ardından kadeh kaldırdı. Yemeğin menüsünü ise zeytinyağlı dolma tabağı, kadayıfa sarılı karides, pirzola (firik pilavı ile), salata, saray tatlıları ve çay/kahve oluşturdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*