Gül: Avrupa'nın kafası karışık

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Gül, "AB ülkelerinin kafası karışık. Kendi içinde bunalım yaşıyor. Hedefimizden sapma yok" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB ile son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Gaezetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, AB'nin Türkiye ile müzakereleri sekiz başlıkta askıya almasının sürecin özüne aykırı olduğunu, kararın altında ''vizyon eksikliği''nin yattığını söyledi. Bakan Gül, AB'nin kendi içindeki bunalımlar nedeniyle Ankara Protokolü'nü bahane ettiğini, buna rağmen Türkiye'nin AB hedefinden sapma olmayacağının altını çizdi. Gül, "AB ülkelerinin kafası karışık. Birlik kendi içinde bunalım yaşıyor. Dünya politikasındaki öneminin bile farkında değil" dedi ve birliğin dünyadaki önemli olaylar karşısındaki aktif rolünün de azaldığını belirtti.

KALICI ÇÖZÜM YERİ

BM Türkiye'nin AB konusunda üzerine düşenleri her zaman yaptığına dikkat çeken Bakan Gül, "Ek Protokol'ü de imzaladık" diye konuştu. Ancak prokolün imzalanmasına karşılık, AB'nin de verdiği sözleri tutmasını beklediklerini belirten Abdullah Gül, "AB'nin verdiği söz Kıbrıs Türkleri’ne uygulanan izolasyonların kaldırılması ve bazı tedbirlerin alınmasıydı. Bunlar yerine getirilmediği için Türkiye de daha fazla adım atamadı" ifadesini kullandı. AB'nin Türkiye ve KKTC'ye verdiği sözleri yerine getirdiğinde, süreçteki mevcut tıkanıklığın çözüleceğini savunan Gül, Türkiye'nin AB hedefinden herhangi bir sapmanın söz konusu olmadığını vurgulayarak, "AB ve refomrlara verdiğimiz önem azalmamakta, aksine artmaktadır. Türkiye, AB'ye tam üyelik hedefine bağlıdır" diye konuştu. Kıbrıs sorununun çözüm yerinin bir kez daha AB değil BM olduğunu vurgulayan Gül, "Kalıcı çözüme ancak BM'de ulaşılabilir" diye konuştu.

BLAİR'İN SÖZLERİ ÖNEMLİ

Gazetecilerin, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in geçtiğimiz cumartesi günü Ankara'da söylediği "Hukuki engel olmadığı takdirde KKTC'ye doğrudan uçuşları başlatabiliriz" açıklamasına yönelik soruları üzerine, "İngiliz Başbakanı'nın basın önünde yaptığı bu açıklamayı çok önemli buluyorum" diyen Dışişleri Bakanı, "Tabii ki uluslararası hukuk diye bir şey var sivil havacılıkla ilgili. Sayın Blair, 'uygun olursa bunu yapmak istiyoruz' dedi. İngiltere gibi bir ülkenin bunu demesi çok önemliydi. Bu açıklama izolasyonların kalkması anlamına gelecek kadar önemlidir. Bizim hazırladığımız bazı tezler var. Bunları kendileriyle de paylaşıyoruz ancak neticede kararı kendileri verecektir" ifadesini kullandı. Bazı fasılların en kısa sürede açılmasını ümit ettiklerini söyleyen Gül, hatta Finlandiya dönem başkanlığı sona ermeden bazı fasılların süratli şekilde açılmasının beklendiğini kaydetti. Gül, "eğitim ve kültür", "mali kontrol", "sanayi ve işletme politikası", "ekonomik ve parasal politikalar" fasıllarıyla ilgili pozisyon kağıtlarının hazır olduğunu belirterek, görüşmelerin süratli şekilde başlayabileceğini söyledi. Bakan Gül, AB zirvesinde fasılların kapanması için bekleneceğine yönelik alınan karara ilişkin olarak da şunları kaydetti: "Bizdeki siyasi irade açılan fasılları kendi kendimize kapatmayı da gerçekleştirecek seviyededir

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious