Gül: Azerbaycan'la sorun yok

Gül: Azerbaycan'la sorun yok.10267
  • Giriş : 24.04.2009 / 13:26:00

Cumhurbaşkanı Gül, Ermenistan'la yürütülen müzakerelerinin Azerbaycan'ın da yararına olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan'la 'tam normalleşme' hedefli müzakerelerin hem Türkiye'nin hem de Azerbaycan'ın çıkarına olduğunu söyledi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le son dönemde çok sık görüştüklerini belirten Gül, iki ülke arasında anlayış sorunu bulunmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gün, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenecek "Avrupa İçin Doğalgaz" zirvesine katılmak üzere bu ülkeye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda soruları cevapladı. Kafkasya'daki sorunların çözümü için tüm tarafların gayretlerini yapıcı şekilde artırdığını belirten Gül, "Bir işbirliği iklimi doğar, diye umuyorum" dedi.

Ermenistan'la devam eden süreçte yapılan çalışmaların hem Türkiye'nin hem de Azerbaycan'ın çıkarına olduğuna dikkat çeken Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le son dönemde çok sık görüştüklerini ifade etti. Gül, Aliyev'le en son dün bir görüşme yapmış, görüşmede Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi süreci dahil, Kafkasya bölgesindeki gelişmeler konusunda istişarede bulunulmuştu. Cumhurbaşkanı Gül, Bakü'yle aralarında bu konuda bir anlayış sorunu olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün 1915 olaylarına ilişkin yapması beklenen konuşmanın sorulması üzerine, Obama'nın Türkiye'deki temaslarında bu konunun çok geniş olarak ele alındığını ve ABD Başkanı'nın konuya vakıf olduğunu söyledi. Gül, ABD'nin Kafkasya'da çok daha iyi bir iklimin oluşmasına yapıcı katkı sağladığını belirterek, atılacak adımların da iyi niyetli çabaları destekleyici nitelikte olması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, görev süresinin azaltılmasına yönelik bir soru üzerine, "Benim bu konuda bir çalışmam yok" dedi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin buna karar vereceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısının ardından Sofya'ya hareket etti. Gül'e Sofya ziyaretinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Gürel eşlik ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*