Gül: Bahreyn'le mükemmel ilişkilerimiz var

Gül: Bahreyn'le mükemmel ilişkilerimiz var.19064
  • Giriş : 05.08.2008 / 08:35:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bayreyn ile mükemmel siyasi ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife'nin ziyaretinin tarihsel önemi olduğunu ve bu ziyaretin Türkiye ile Bahreyn arasındaki ilişkilerin ileriye taşınmasında dönüm noktası olacağını, kaydetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Bahreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi. Yemeğe, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bazı bakanlar, DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel ile çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

Abdullah Gül, yemekte yaptığı konuşmasına, Bahreyn Kralı'nı Türkiye'ye ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Ziyaretin Bahreyn'den ülkemize gerçekleşen ilk devlet ziyareti olması münasebetiyle tarihi öneme haiz olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Bu ziyaret ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin ileriye taşınması açısından da kuşkusuz bir dönüm noktası teşkil edecektir.'' dedi.

2005 yılında Dışişleri Bakanı olarak Bahreyn'i ziyareti sırasında gösterilen sıcak konukseverliği ve yakın ilgiyi unutmadığını aktaran Gül, kralın yönetiminde Bahreyn'de yaşama geçirilen hızlı yapısal değişim ve demokratikleşme sürecinin, çağdaşlaşma ve kalkınma yolunda atılan adımların ilgiyle izlendiğini kaydetti.

Türkiye ile Bahreyn arasındaki ortak tarih ve kültürel değerlere dayanan köklü ilişkilerin, halklar arasındaki sağlam dostluğun temelini oluşturduğunu ifade eden Gül, özellikle son yıllarda artarak ivme kazanan ilişkilerin ve işbirliğinin her alanda güçlendirilmesine özel önem verildiğini dile getirdi.

Bahreyn ile iyi ilişkilere sahip olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, "Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin daha da ileri götürülmesi ve mevcut büyük potansiyelin hayata geçirilmesi hususlarında her iki tarafta da gerekli siyasi iradenin varolduğunu memnuniyetle görüyorum. Aynı anlayışla, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasında kapsamlı ve stratejik bir diyalog tesis edilmesi konusunda varılan mutabakata büyük önem atfediyoruz.'' dedi.

Türkiye'nin, bölgede ve dünyada barış, huzur ve istikrarın tesisi için ''pozitif'' bir güç olmayı hedeflediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bu yöndeki çabaların kararlılıkla sürdürüldüğünü kaydetti.

Bölgenin yine zor bir dönemden geçtiğini ve sorunların çeşitlenip, birbiriyle ilintili duruma geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül sözlerini şöyle sürdürdü: ''Filistin meselesi acil çözüm beklemektedir. Kardeş Irak halkının acıları bizi de derinden etkilemektedir. Terörizm ve kitle imha silahlarının yayılması tehdidi ülkelerimiz ve bölgemiz için ortak kaygı yaratmaktadır. Mevcut sorunların adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulması, tehditlerin bertaraf edilmesi için bölgedeki tüm aktörlerin ve uluslararası toplumun işbirliği ve dayanışma ruhu içinde hareket etmesi şart olmuştur.Bahreyn'in, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına olan katkılarının takdir ediliyor. İçinde bulunulan hassas dönemde karşılıklı yanlış anlama ve algılamaların giderilmesi ve hoşgörü kültürünün özümsenmesi hedefi doğrultusunda medeniyetler ittifakı kavramına özel önem veriliyor."

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının ardından Bayreyn Kralı Hamad bin İsa El-Halife, Türkiye ziyaretiyle ilgili açıklama yaptı.Türkiye'nin kendilerine yabancı olmadığını aktaran Bahreyn Kralı El-Halife, ''Türkiye ile tarihi ve günü birlikte yaşadık. Bu birliğimiz şimdi de sürüyor. Geleceğe bakış ve beklentilerimiz aynı. Bugün burada oluşumuz ve güzel ülkenize bakışımız, uluslarımız ve ülkelerimiz arasındaki ortak anıları canlandırmaktadır.'' dedi.

El-Halife ayrıca, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan duydukları memnuniyeti ve anlaşmaların sayısının artırılması konusundaki görüşlerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*