Gül: Balkanlarda istikrarı önemsiyoruz

Gül: Balkanlarda istikrarı önemsiyoruz.9000
  • Giriş : 26.11.2008 / 15:00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, Arnavutluk'un dengeli politikalarının Balkanlara istikrar taşıdığını belirterek, ''Biz de bir Balkan ülkesi olarak Balkanların istikrarına, güvenine ve refahına büyük önem veriyoruz. Bu bakımdan Arnavutluk ile olan işbirliğimiz önemlidir'' dedi.

Balkan coğrafyasının, özellikle Arnavutluk'un Türk dış politikasında önemli ve öncelikli bir konuma sahip olduğuna işaret eden Gül, ''Türkiye olarak Arnavutluk'a ve Arnavut halkına her alanda destek vermek için yoğun gayret gösterdik ve önümüzdeki dönemde de bu gayretler devam edecektir'' dedi.

Arnavutluk'taki Türk yatırımlarının özellikle telekomünikasyon, bankacılık, enerji ve tıp alanlarında yoğunlaştığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Gül, Arnavut iş adamlarının Türkiye'de faaliyet göstermesinden de memnuniyet duyacağını belirtti.

Topi ile görüşmelerinde bölgesel ve uluslararası meseleleri de ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Gül, ''Arnavutluk, Balkanlarda kilit öneme sahip bir ülkedir. Arnavutluk'un dengeli politikaları Balkanlara istikrar taşımaktadır. Biz de bir Balkan ülkesi olarak Balkanların istikrarına, güvenine ve refahına büyük önem veriyoruz. Bu bakımdan Arnavutluk ile olan işbirliğimiz de önemlidir. Türkiye bu anlayışla geçmişte olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Arnavutluk'un NATO'ya üyelik hedefini güçlü bir şekilde desteklemektedir'' diye konuştu.

Arnavutluk'un NATO'ya tam üyeliğiyle ilgili protokolün dün TBMM'de onaylandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, Topi ile görüşmeleri sırasında kendisinin de protokole imza attığını belirtti. Böylece Türkiye olarak Arnavutluk'un NATO'ya üyeliği ile ilgili bütün işlemleri tamamladıklarını kaydeden Gül, ''Ümit ediyorum ki diğer üye ülkeler de 2009'daki zirveye kadar üstlerine düşen görevleri tamamlarlar ve Arnavutluk, zirveye tam üye olarak katılır'' dedi.

Topi ise TBMM'nin dün Arnavutluk'un NATO üyeliği protokolünü onayladığını, Cumhurbaşkanı Gül'ün de protokolü huzurunda imzaladığını kaydederek, Gül'e ve milletvekillerine teşekkür etti. Topi, Arnavutluk'un Kuzey Atlantik İttifakına entegrasyonu yolunda Türkiye'nin verdiği desteğe de teşekkür etti ve bu desteği "tutarlı ve ısrarlı" olarak niteledi. İki ülkenin savunma alanındaki işbirliğine de değinen konuk Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin son yıllarla Arnavutluk'a verdiği sürekli yardım ve destek sayesinde, Arnavutluk kendisini NATO'ya daha yakın hissetmektedir. Kuşkusuz ki, Türkiye Arnavutluk için stratejik bir ortaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*