Gül: Basın yanlış aktardı

  • Giriş : 01.09.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bugün bazı gazetelerde yer alan Lübnan'a ilişkin BM çatışma kuralları haberlerinin yanlış yansıtıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, "Bunları eğer dikkatli bir şekilde okunursa bunların çok yanlış yansıtıldığını göreceksiniz. Tabii ki asker gidiyor. Tabii ki askerin silahı olacaktır. Tabii ki askere karşı herhangi bir saldırı söz konusu olursa, askerin görevini yapmasına mani olursa tabii ki asker kendini koruyacaktır" dedi.
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, NATO Genel Sekreteri'nin Afganistan Kıdemli Sivil Temsilciliği görevini tamamlayan ve Türkiye'ye dönen Hikmet Çetin'i Dışişleri Bakanlığı'nda kabul etti. Görüşmenin ardından Çetin ve Gül gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

Lübnan'a asker tezkeresinin ne zaman görüşüleceği ve ne kadar asker gönderileceği sorusuna karşılık Abdullah Gül, kaç asker gönderileceğinin teknik bir konu olduğunu belirtti. Gül, tezkerenin Meclis'e bugün gönderileceğini ve Salı günü de görüşüleceğini söyledi.

Lübnan'a gönderilecek gücün gerektiğinde çatışmaya girebileceği ve BM belgelerinde komutan emrederse Hizbullah'ın silahsızlandırılması faaliyetlerine girebileceği haberlerini değerlendiren Abdullah Gül, bu belgeleri herkes konuyu şeffaf bir şekilde görsün diye kendilerinin verdiğini söyledi.

Gül, "Bunları eğer dikkatli bir şekilde okunursa bunların çok yanlış yansıtıldığını göreceksiniz. Tabii ki asker gidiyor. Tabii ki askerin silahı olacaktır. Tabii ki askere karşı herhangi bir saldırı söz konusu olursa, askerin görevini yapmasına mani olursa tabii ki asker kendini koruyacaktır" dedi.

Gül, askerin nasıl silah taşıyacağı, hangi şartlar altında silah taşıyacağı ve hangi şartlar altında silahını kullanabileceğinin tarifinin olacağını ve bütün bunların Kosova'ya giden, Afganistan'a giden ve Bosna'ya giden askerler için de hep geçerli olduğunu söyledi.

Çatışma kurallarının BM'nin çok detaylı bir şekilde ortaya çıkarttığı dokümanlar olduğunu kaydeden Gül, "Ama bunlar kararda da çok açıkça söz konusu olduğu gibi bizim göndereceğimiz tezkerede de yazılı olacağı gibi, kaldı ki herhangi bir silahlı gücün silahlarını toplama gibi bir işlevi olmayacaktır" dedi.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama gördüğüm kadarıyla bunların bir kısmı farklı farklı yanıltılmış, bir kısmı tutulmuş, bir kısmı verilmiş, bazı yerlerin altı çizilmiş, buraya bakın denmiş. Ama göreceksiniz ki buraya Türk askeri gittiğinde savaşmak için değil orada sadece barışı korumak için gidecektir. Dahası oradaki insani yardımları desteklemek onları organize etmek, onların kolaylığını sağlamak için gidecektir. Şüphesiz ki askerin silahlı gücün gerektiğinde kendini koruma yetkisi de olur. Eğer bu olmazsa o zaman siz gönderdiğiniz askerinizi tehlikeye sokarsınız."

Askerin süngü savaşı yapacağı yönünde gazetelerde çıkan haberlerin doğru olmadığını belirten Gül, meselenin özünün ve aslının haberlerde yansıtılmadığını vurguladı.

"NATO Afganistan'da terörü ne kadar yenebildi?" sorusuna karşılık Hikmet Çetin, bir ülkede istikrarın ve gerçek barışın sadece askeri güçle sağlanamayacağını söyledi.

Çetin, "Ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı yapacak bir büyük destek olmadığı sürece sadece askerle barış sağlanamaz. Çünkü insanların beklentisi var. İnsanlar acı çekiyor Afganistan'da. Çünkü insanlar daha iyi eğitim sağlık bekliyor. O nedenle sadece askerle değil mutlaka ekonomik yardımı da artırarak yapmamız gerekir. Ben NATO'nun bu güne kadar başarılı olduğuna inanıyorum. Afganistan'ın içinde NATO'nun 4 bin 500 civarında askeri vardı ve sadece Kabil'in çevresini kontrol ediyordu. Bugün Afganistan'ın dörtte üçü NATO'nun kontrolünde. Afganistan'ın büyük bölümünde kuzeyi, batısı ve merkezi NATO'nun kontrolünde ve son derece güçlü bir istikrar var. Ama bu bir şey olmaz anlamına gelmez. Afganistan nihayet istikrara ve barışa tamamıyla kavuşmuş değil ve bölge ülkelerinin önemli katkısı olması gerekir" dedi.

Afganistan ile Lübnan'ın karşılaştırılmasının sorulması üzerine Çetin, talimatlara bakıldığı zaman Afganistan'da NATO'nun doğrudan bir çatışma görevi olmadığını ancak bunun NATO silah kullanmayacaktır anlamına gelmediğini söyledi.

Çetin, ülkenin en güvenli bölgelerinden kuzeyde karikatür gösterilerinde Norveçli askerlere saldırı olduğunu ve askerlerin uzun süre sabrettikten sonra karşılık verilmesi gerektiğinin ortaya çıktığını ve karşılık sonucu 5 kişinin öldüğünü kaydetti.

Çetin, "Kendinizi savunmak zorunda kalacaksınız. Türkiye Lübnan'da il imar takımı kuruyor. Orada askerler sivillerle beraber olacak" diye konuştu.

Çetin, Afganistan'da koalisyonun sıcak çatışma görevi olduğunu ve NATO'nun doğrudan çatışma görevi olmadığını belirterek, "Ama bu yamayacağınız anlamına gelmez. Afganistan'ın genelinde söylüyorum. Asker olan yerde bir risk vardır. Asker olan yerde maalesef başka çaresi yok" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious