Gül: Bir hafta daha bekleyeceğiz

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, cumhurbaşkanı kim olursa olsun, seçilenin, herkesin cumhurbaşkanı olacağını göstermesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, ’’İnanın ki, Cumhurbaşkanı adayı konusunda kendi içimizden bir karar daha çıkmadı’’ dedi.

Gül, Çelik Palas Otel’de düzenlenen toplantıda, sanayici, çeşitli parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle bir araya geldi.

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Gül, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir soru üzerine, bu seçimlerde, Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olmasından bu yana, birinci meclis ve Türkiye’nin temellerinin atıldığı zamandan beri tartışmalar yaşandığını söyledi.

’’İhtilal döneminden sonra çıkan 1980 Anayasasında, sivillere güvensizlikten dolayı olacak ki, Cumhurbaşkanının parlamenter sisteme uymayan, tezat oluşturan yetki ve sorumlulukları var’’ görüşünü dile getiren Gül, ’’Günümüze bakarsak, son Cumhurbaşkanlığı seçiminde bile, Türkiye’yi sarsıcı, kavga diyebileceğimiz bir ortam oldu. Bugün yaşadığımız, kimimizin gerginlik, kimimizin tartışma dediği ortam, son Cumhurbaşkanlığı seçimiyle mukayese bile edilemez. Kuralları çok belli olan bir seçim söz konusu’’ diye konuştu.

Gül, Cumhurbaşkanlığı seçiminde konsensüs (uzlaşma) oluşmasının ’’şüphesiz iyi bir şey’’ olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

’’Cumhurbaşkanı, halk tarafından seçilse bile, oyların yarısından bir fazlasını alan Cumhurbaşkanı olsa, yine tam bir konsensüs olmuyor. Yani yüzde 49’un yine kabul etmeyeceği, ’Hayır, ben seni kabul etmiyorum’ dediği bir seçim olacak. Burada önemli nokta şu; Böyle bir durumda partilerarası diyalog, demokrasinin makul çerçevesi içinde tartışma ne kadar çok olursa, o kadar iyi olur. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, seçilen cumhurbaşkanının, herkesin Cumhurbaşkanı olacağını göstermesi lazım. Siyasi polemiklerin içinden geliyor da olsa herşeyi unutması, herkese eşit davranması gerekir.’’

Parti olarak, bir yıl önce cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında ’’Eğer şimdiden cumhurbaşkanlığı seçimini gündeme getirirsek, bütün enerjimizi bu işe veririz, polemikler çıkar, her şeyi unutur, ateşin içine gireriz. Biz, bunu ne kadar dar alanda konuşursak, hem memlekete maliyeti az olur hem de o kadar çok iş yapmış oluruz’’ kararı aldıklarını anlatan Gül, şöyle devam etti:

’’Kendi kendimize koyduğumuz bu kuralı uyguladık ama şimdi konuşabiliriz. İnanın ki, Cumhurbaşkanı adayı konusunda kendi içimizden bir karar daha çıkmadı. Bu, birkaç kişinin kararı değil. Önce parti grubu, milletvekilleri ve önemli sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alma gereği duyduk. Böyle bir sürecin içindeyiz. Sonucu ne olur, başbakan aday olur mu, gösterir miyiz, yeni başbakan kim olur bunu zaman gösterecek. Kendi içimizde, eski siyasetçiler gibi hırs ve şahsi beklentileri anımsatan bölünme, kavga, yarış ve çekişme, kendi partimizde olmaz. İnsanın fıtratında (yaraılışında) arzular vardır ama bu arzuları hepimiz kontrol edebildiğimiz kanaatindeyiz. Şahsi beklentiler, siyasi istikrar açısından maliyet olarak çıkar. Bir hafta daha bekleyeceğiz, nasıl olacağını göreceğiz.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious