Gül: Bu en az tartışmalı seçimi

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

AK Parti Bursa il Örgütü’nü ziyaretinde partililere hitap eden Gül, Türkiye’de hiçbir hükümete nasip olmayan "Reformcu hükümet" kavramını gündeme taşıdıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlükteki "darbe girişimi" iddialarıyla ilgili olarak, "Günlüklerden değil, bu tip niyetlerden ve bu tip teşebbüslerden devletin hep haberi olmuştur" dedi.
AK Parti Bursa il Örgütü’nü ziyaretinde partililere hitap eden Gül, Türkiye’de hiçbir hükümete nasip olmayan "Reformcu hükümet" kavramını gündeme taşıdıklarını belirtti.
Hukuk, demokrasi, insan hakları alanlarındaki önemli ilerlemelerin yanı sıra ekonomide yapılan reformlarla "kara bulutların dağıldığına" işaret eden Gül, "AK Parti, inanıyoruz ki halkımızın da desteğiyle yine tek başına iktidar olacaktır" dedi.
Gül, il örgütünü ziyaretinde, Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlükteki "darbe girişimi" iddialarıyla ilgili, kendisinin "gerekli yerlere bilgi verdik" dediğini kaydeden bir gazetecinin, "Bu konuda daha önce neden soruşturma açılmadı, nerelere bilgi verdiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:
"Öyle değil, söylediğimiz şey şu; günlüklerden değil bu tip niyetlerden ve bu tip teşebbüslerden devletin hep haberi olmuştur. Devlette bilmesi gereken herkese bilgi verilmiştir. Bize de bilgi verilmiştir, bilmesi gereken herkese de bilgi verilmiştir." Gül, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, "Cumhurbaşkanı seçimi için TBMM’de toplanma sayısının 367’ye ulaşması gerektiği" yönündeki görüşünün hatırlatılması üzerine, "Bunların hepsi siyasettir. Siyaseti sadece siyasi partiler yapmıyor, biliyorsunuz, bazı kurumlarımız da yapıyorlar. Hepsi siyasettir" dedi.

ANAYASA’YA GÖRE CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ
Cumhurbaşkanlığının nasıl seçileceğinin, seçimin tarihinin, kurallarının, kimlerin cumhurbaşkanı olabileceğinin belli olduğunu vurgulayan Gül, şöyle devam etti:
"Bunların hiçbirinde tereddüt yoktur. Meclisin nasıl çalışacağı bellidir, hiçbir boşluk yoktur. Türkiye, bu Anayasa’ya göre ilk defa cumhurbaşkanı seçmemektedir. Daha önceki cumhurbaşkanlarımız nasıl seçildiyse, hangi kurallar geçerli olduysa, hangi yeter sayılarıyla meclis toplandıysa, hangi oylarla cumhurbaşkanları seçilebildiyse, yeni seçeceğimiz cumhurbaşkanımız da aynı kurallarla olacaktır. Bu tip tartışmalar önceden çok daha fazla yapılmıştır. Şunu bir kez daha herkese duyurmak isterim ki; bu, en az tartışmalı cumhurbaşkanı seçimidir.
Açık toplumlarda tabii ki herkes görüşünü beyan edecektir. Farklı görüşler olabilir, hiç katılmadığımız beyanlar olabilir. Bunlar açık toplumun gereğidir.
Söyleyeceğimiz hiçbir şey yoktur ama önemli olan şey, ifade ettiğiniz, ileri sürdüğünüz fikirlerin tutarlı olup olmamasıdır. Eğer bu iddialar doğru olsaydı; bundan önceki cumhurbaşkanlarımızın bütün icraatlarının kanunsuz meşruiyeti olmayan ve tamamen yanlış olması gerekirdi. Dolayısıyla bunlarla vakit geçirmeye hiç gerek yok. Her şey gayet açık saçık, berrak ortadadır."

"KENETLENMİŞ VAZİYETTEYİZ"
"Önünüzde bir başbakanlık görevi var mıdır?" yönünde soruyu da önce "bütün bunları önümüzdeki günlerde göreceksiniz" şeklinde yanıtlayan Gül, parti grubu, milletvekilleri, parti içindeki teşkilatlar olarak, bunlara, hep kendi içlerinde tartışıp hep beraber karar verdiklerine dikkati çekti. Gül, şunları kaydetti:
"Bugün söylenen şeylerin hepsinin kenara konulması gerekir. Yalnız herkes şundan emin olmalı ki; AK Parti, milletvekilleri, teşkilatları, hepimiz büyük bir dayanışma içindeyiz. Bizler eski siyasetçilere benzemeyiz. İhtiraslarımızın, özel arzularımızın faturalarını milletimize kestirmeyiz. Hala bazı yanılanlar vardır.
Eski siyasetçiler gibi bizlerin davranacağını düşünenler vardır. Partimizdeki bütün arkadaşlarımız, grubumuz birbirine çok kenetlenmiş vaziyettedir. Kendi içimizde bütün bunları hep konuşuruz. ’Cumhurbaşkanlığı nasıl olacaktır, başbakanlık nasıl olacaktır, diğer işler nasıl olacaktır’, bunları hep kendi içimizde gayet açık dürüst bir şekilde konuşuruz ve ondan sonra karar veririz.
Onun için bunlarla ilgili şimdiden spekülasyonlar geliştirmeye hiç gerek yoktur."

IRAK’A KOMŞU ÜLKELERİN TOPLANTISI
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, daha önce Irak’a komşu devletlerin Dışişleri bakanlarının İstanbul’da toplanacağının duyurulduğunu, ancak toplantının son anda Mısır’a alındığını bildiren bir gazetecinin, bunun özel bir nedeni olup olmadığı yönündeki sorusuna da şu yanıtı verdi:
"Hayır, değil. Aslında birkaç toplantı bir arada yapılıyor, henüz bunların hepsi kesinleşmemiş vaziyette ama bizim cumhurbaşkanlığı seçim sürecimiz ve bu toplantıların biraz gecikmiş olması; bunlar bazı zorluklar çıkartmaya başladı.
Sadece komşu ülkeler toplantısı değil bir de Irak’a mali yardım yapacak ülkelerin bir araya geldiği ayrı bir toplantı var, uluslararası toplantı. ’Bütün bunlar birleştirilsin mi, birleştirilmesin mi’ gibi bazı görüşler, tartışmalar var. Bu çerçeve içinde önümüzdeki günlerde her şey netleşecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious