Gül bugün Almanya'ya gidiyor

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Gül, Steinmeier ile ikili görüşmelerde bulunmak ve e-konsolosluk projesini faaliyete geçirmek üzere, bugün Almanya’ya gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile ikili görüşmelerde bulunmak ve e-konsolosluk projesini faaliyete geçirmek üzere, bugün Almanya’ya gidecek.

Bugün öğle saatlerinde Berlin’e hareket edecek Gül, Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ile bir araya gelecek.

Yarın sabah Almanya’daki ikinci durağı Köln’e geçecek olan Gül, burada düzenleyeceği toplantıda, ziyaretinin önemli bir boyutunu oluşturan e-konsolosluk projesini uygulamaya koyacak.

Bakan Gül, Almanya’da Türk çatı kuruluşları temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Gül ve Steinmeier neleri görüşecek?

Gül-Steinmeier görüşmesinde genel anlamda Türkiye’nin AB süreci, Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ilişkiler ve uluslararası konular ele alınacak.

AB müzakere sürecinin masaya yatırılacağı görüşmede, Almanya’nın dönem başkanlığında açılması düşünülen fasıllar ele alınacak ve Türk tarafı bu dönemde yeni fasılların açılması isteğini dile getirecek.

Türkiye’nin AB müzakere sürecinde işletmeler ve sanayi politikası faslı geçen hafta içinde müzakerelere açılmıştı.

Türkiye, işletmeler ve sanayi politikası dışında ekonomik ve parasal politika, istatistik ve mali kontrol fasıllarının da Almanya dönem başkanlığı sırasında müzakerelere açılmasını bekliyor.

Diplomatik kaynaklar, AB dönem başkanı Almanya’nın da dönem başkanlığı sırasında yeni bazı fasılların açılmasına sıcak baktığını kaydediyorlar.

Gül-Steinmeier görüşmesinde, Kıbrıs konusuna ilişkin olarak da Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün gündeme geleceğini aktaran kaynaklar, Dışişleri Bakanı Gül’ün görüşmede Almanya dönem başkanlığından, Kıbrıs Türklerine izolasyonun sona erdirilmesi konusuna özel önem göstermesini isteyeceğini ifade ettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious