Gül: "Büyük oğlum kaza geçirdi"

Gül:
  • Giriş : 30.04.2008 / 09:49:00

Umursamaz hale geldiğimiz trafik kurbanları gerçeğine karşı halkın bilincini geliştirmek için Gül’ün himayesinde bir kampanya başlatıldı. Hedef 3 yılda 10 bin insanı kaza kurbanı olmaktan kurtarmak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriCUMHURBAŞKANI Gül, toplantının ardından Hayat Kurtarma Platformu üyeleri İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlıklarını temsilen bakanlara, Gazi Üniversitesi, Bridgestone, Doğuş Otomotiv, Petrol Sanayi Derneği, Renault, Temsa, Toyotasa, Volvo temsilcilerine trafik konusunda yaptıkları çalışmalar ve projeye destekleri dolayısıyla plaket verdi.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün himayesinde başlatılan ‘Trafikte Dikkat, 10 Bin Hayat’ projesi, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen bir toplantıyla tanıtıldı. Proje kapsamında bir araya gelen 3 bakanlık, 1 üniversite, özel kurum ve kuruluşların başlattıkları bu oluşuma ‘Trafikte Hayat Kurtarma Platformu’ adını verildi. Platformun ana hedefinin trafik konusunda toplumsal bilinç yaratmak olduğunu kaydedildi.

UMURSAMADIĞIMIZ ŞEYİN BİLİNCİ

KAMPANYAYI
‘Sosyal sorumluluk projesi olduğu için faydası olur’ düşüncesiyle desteklediğini belirtti. Gül, trafik kazaları nedeniyle hemen her aileden bir kurbanın bulunduğunu belirterek ‘Her zaman söylüyorum. Görüştüğüm herkese, hükümet yetkililerine hep söylüyorum. Sürekli birşey. Umursamadığımız bu olaya karşı bilinci geliştirmek gerekiyor’ dedi.

OĞLUMU KEMER KURTARDI

SADECE emniyet kemeri takarak trafik kazalarındaki ölümlerin yarısına yakınının önlenebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, büyük oğlu Ahmet Gül’ün geçirdiği kazayı örnek gösterdi. Gül ‘Büyük oğlum üniversiteden dönerken Trafik Kazası geçirmişti. Polisten kaçan bir hırsız, kendimi kurtarayım diye ters yöne girerek oğlumun arabasının karşısına çıkmış. Oğlum, Allah’ın bir hediyesi bize. Ama tüm polislerin, doktorların söylediği, ‘Onu, taktığı emniyet kemeri kurtardı’ oldu’ dedi.

BELKİ SİZİN AİLEDEN BİRİ...

HER yıl kazalarda yitirilen insan sayısının ortalama 10 bin kişiyi bulduğunu kaydeden Gül ‘Bu rakamın Avrupa’daki toplam kayıpların yüzde 22’sine tekabül etmesi ve Avrupa ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almamız dikkat çekicidir. Ölümlere, yaralılar ve milyarları bulan maddi kayıp eklendiğinde, trafik kazaları ülkemiz için can alıcı ve can acıtıcı bir sorun olarak karşımızda duruyor. Hedefimiz 3 yıllık dönemde 10 bin hayat kurtarmaktır. Aslında bir kişiyi kurtarsak bile iyi. Herkese çağrıda bulunuyorum, bu kampanya belki ailelerindeki kişileri de kurtaracak’ dedi.

Kanıtı cep telefonunda

CUMHURBAŞKANI
Gül, emniyet kemeri, özellikle arka koltuktakilerin kemer takması sayesinde trafik kazalarındaki ölüm ve sakatlıkların yarıya yakınının önlenebileceği görüşünü yineledi ve cep telefonundaki eşiyle birlikte arka koltukta emniyet kemeri takılıyken çekilmiş fotoğrafı gazetecilere gösterdi. Öte yandan Gül, toplantının yapıldığı bölümden Pembe Köş’ke geçerken makam aracına binince hemen emniyet kemerini taktı.

Gül oğlunu da hatırlattı: "Büyük oğlum kaza geçirdi. Doğrusu o Allah'ın bir hediyesi bize. Ama emniyet kemeri olmasaydı bugün aramızda değildi."

CUMHURBAŞKANI Gül, gazetecilerin sorularını yanıtlamasının ardından, kokteylin verildiği salonda davetlilerle sohbet etti, proje üyesi kurum ve kuruluşların stantlarını gezerek, çalışmaları hakkında bilgi aldı. Gül’e Emniyet Genel Müdürlüğü standına geldiğinde, 1976 yılında almış olduğu sürücü belgesinin bilgilerini içeren bir belge takdim edildi. Yetkililer, Gül’ün şu ana kadar hiç ceza puanı olmadığını söyledi.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious