Gül: "Çalık'ı, Katar Emiri ile tanıştırdım. Bu doğrudur"

Gül:
  • Giriş : 25.04.2008 / 21:02:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 22:35:27

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den ATV ve Sabah'ın Çalık Grubu'na satışıyla ilgili açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Abdullah Gül, Çalık Grubu'yla ATV ve Sabah'a ortak olan katarlı şirketi, kendisinin tanıştırdığını doğruladı. Gül, dünyanın birçok yerinde Türk şirketlerini yabancı liderlerle tanıştırdığını söyleyerek, "Ne konuştukları kendilerinin bileceği iş" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenen, mezuniyet töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gül, Sabah-ATV Grubu satışıyla ilgili olarak, işadamı Çalık ile Katar Emiri’ni tanıştırdığı iddialarının hatırlatılması üzerine "Açıkça cevap vereyim; Şam ziyaretimde Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nı yapacak olan sayın Çalık’ı, enerji konusunda Katar Emiri ile tanıştırdım. Bu doğrudur" dedi.

"Yalnız ben, sadece onunla değil, bütün işdünyası ile yakın ilişki içinde duruyorum" diyen Gül, işadamlarının Türkiye dışındaki bütün işlerine yardımcı olduğunu açıkladı.

Gül, "Benim Katar ziyaretimde de Türkmenistan ziyaretimde de Sayın Çalık’ı gördüm. Birçok işadamı katılmıştır. Bunlar gayet açık, herkesin gözü önünde olan şeylerdir. Ama onun dışında ben, kim kimle ne konuşur, ne yapar, onlara karışmam. Kaynağına karışmam. Onlar benim işim değil. Gayet açık söylüyorum. Bu çerçeve içindedir her şey" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'da da Dubai'de de bir çok Türk şirketini ilgililerle tanıştırdığını belirterek, bugün o şirketlerin hepsinin, söz konusu ülkelerde iş yaptığını söyledi.

Gül, Çalık Grubu'nu kamu bankalarından kredi almasıyla ilgili ise "onlar benim işim değil" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 5 bakan ayrı ayrı Katar'ı ziyaret etmiş bu Türkiye'de iç politikada sert tartışmalara neden olmuş ve çeşitli sorular gündeme gelmişti.

Gül'ün gezisine işadamları da katılmış ve bunların arasında Sabah ve ATV'yi alan Ahmet Çalık da yer almıştı. Bu durum Çalık'ın Katar'dan kredi aradığı şeklinde yorumlanmış ve çok sayıda milletvekili bunu Meclis gündemine getirmişti.

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, "Nedir bu hükümetin Katar merakı. Hem Cumhurbaşkanı, hem Başbakan hem de çok sayıda bakan sırayla Katar'a gidiyor" demişti.

Sabah ve ATV Çalık Grubu'na geçti

Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş, 22 Nisan 2008'de ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satışıyla ilgili 1,1 milyar dolarlık ihale bedelini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) ödediğini duyurmuştu. Çalık Grubu Katar Katar menşeli medya kuruluşu olan Al Wasaeel International Media Co. ile ortaklık da yapmıştı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious