Gül: Devletin varlığı için demokrasi şart!

Gül: Devletin varlığı için demokrasi şart!.9935
  • Giriş : 03.12.2007 / 13:34:00
  • Güncelleme : 03.12.2007 / 13:47:54

Pakistan’ı ziyaret eden Gül, Müşerref’le düzenlediği basın toplantısında, demokrasinin bir devletin varlığını sürdürebilmesi için hayati önemde olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Hanım’la gittiği Pakistan’da Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. Gül ve Müşerref baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Müşerref’i Pakistan Cumhurbaşkanlığı görevini ikinci dönem için ve sivil olarak üstlenmesinden dolayı kutlayan Gül, Müşerref’in yapıcı görüş ve düşüncelerinin sadece ikili ilişkiler açısından değil, bölgesel barış ve refah açısından da yararlı olduğunu kaydetti.

Müşerref’le Pakistan’ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesini de görüştüklerini belirten Gül, “Bu belayı ortadan kaldırmak için hükümetler ve halkları tek bir cephe halinde mücadele etmelidir. İşleyen demokratik kurumlar terörle mücadelesinde Pakistan’ın elini güçlendirecektir. Pakistan’ın karşı karşıya bulunduğu zorluklara rağmen demokrasiye sarsıntısız geçiş kararlılığını saygıyla karşılıyoruz. Pakistan’daki gerçekleri görüyor ve anlıyoruz” diye konuştu.

Gül, Pakistanlı bir gazetecinin, Pakistan’daki siyasi durumun bu ülkenin uluslararası kamuoyundaki yerini nasıl etkileyeceğini sorması üzerine, Pakistan’ın kritik bir dönemden geçtiğini söyledi. Türkiye’nin de geçmişte buna benzer zor zamanlar yaşadığını hatırlatan Gül, burada önemli olanın birlik olabilmek olduğunu kaydetti. “Bu coğrafyayı kapsayan bölgesel resme baktığımızda, Pakistan’ın, geleceğine odaklanması gerekiyor” diyen Cumhurbaşkanı Gül, yapıcı bir yaklaşımın önemine dikkat çekti. Gül, demokrasinin hayati öneme sahip olduğunu belirterek, demokrasinin varlığının devletlerin sürdürülebilirliği açısından da önemli olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, bu çerçevede ülkelerin gerçekliklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini de ifade etti.

Gül, “Eğer bir ülkenin güçlü bir ordusu ve demokrasisi varsa ekonomik gelişme de bunlarla birlikte gelir. Dolayısıyla bu tür kritik süreçlerde karar vericilerin Pakistan’ın geleceğine odaklanması gerekiyor. Tabii ki ben Pakistan’ın iç işlerine müdahale etmek istemem ama dışarıdan bir dost olarak biz bu büyük resme odaklanıyoruz” diye konuştu.

MÜŞERREF: KİŞİSEL MESELELERİ BIRAKALIM
Müşerref de, konuşmasına Türkçe “Kardeş Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türkiye’den kardeşler, günaydın, hoş geldiniz” diyerek başladı. Konuşmasını İngilizce sürdüren Müşerref, Gül’e, Pakistan’ın içinde bulunduğu kriz dönemiyle ilgili bilgi verdiğini, bu durumun altındaki nedenleri de aktardığını kaydetti.

Pakistan’ın demokratik bir geçiş sürecinde olduğunu belirten Müşerref, Gül’e, Pakistan’ın bu gerginliği sona erdirme yönündeki çabalarından bahsettiğini bildirdi. Görüşmelerin olumlu yönde geçeceğini umduğunu ifade eden Müşerref, her türlü kişisel ve politik meselenin bir kenara bırakılması ve Pakistan’ın çıkarlarına, ulusa hizmet edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir gazetecinin, Gül’ün bugün Pakistanlı muhalefet liderleriyle yapması beklenen görüşmelerinden beklentisinin ve bu görüşmelerin Pakistan’ın istikrarına katkı yapıp yapmayacağının sorulması üzerine Müşerref, Cumhurbaşkanı Gül’ün bu konudaki görüşlerini net bir şekilde dile getirdiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious