Gül: Doğu Akdeniz'deki gemiler planlı

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e savaş gemileri gönderdiği yolundaki iddialarla ilgili olarak, bunların “planlı ve normal faaliyetler” olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'e savaş gemileri gönderdiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Gül, "Gemiler uçak değil ki, birkaç dakikada binlerce kilometre katedip bir yere gitsin. Gemilerin hareketi önceden planlanır. Bunlar dolayısıyla planlı ve normal çalışmalardır, normal faaliyettir" dedi.

Gül, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin Doğu Akdeniz'deki ülkelerle deniz yetki alanlarını ilgilendiren ikili anlaşmalar yapma gayretlerine yönelik bir soru üzerine de, Bakanlık olarak bu konuya ilişkin yazılı açıklama yaptıklarını ve bu açıklamanın esas olduğunu kaydetti. Gül, "Herkes bu çerçevede hareket etmektedir. Tüm petrol şirketlerini bu bakımdan uyarmışızdır" diye konuştu.

"HERKES HÜKÜMETİMİZE GÜVENEBİLİR"

Gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin Emniyet Teşkilatına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine de Gül, "Bu konularda hükümete güvenebilirsiniz" dedi.

Eskiden bu tip cinayetlerin faili meçhul olarak kaldığını ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"Hükümetimiz bu üzücü olayları çok ciddiye aldığı ve başından beri bu işleri birince dereceden sahiplendiği için sonuna kadar gidebilmiştir. Cinayet kısa zamanda çözülmüştür. Daha önceki terör faaliyetlerinde, El Kaide'nin İstanbul'da yaptığı saldırılarda failler kısa sürece yakalanmıştır. Bu konuyla ilgili soruşturmalar devam etmektedir. Herhangi bir ihmal var mıdır, yok mudur. Böyle birçok haber vardır ortada. Hükümet, İçişleri Bakanlığı, Başbakan bu konuyla yakından ilgilenmektedir. Bu konuların dikkatli ve titiz şekilde takip edilmesi gerekir. Yaptığımız iş budur. Bu bakımdan herkes hükümetimize güvenebilir."

"SOMUT GELİŞMELER OLACAK"

Gül, terörle mücadele koordinatörlüğü sisteminin işleyip işlemediğinin ve bu konuda koordinatörlerden gelen açıklamalara ilişkin görüşünün sorulması üzerine, bu açıklamaları paylaştıklarını, bu açıklamaların sadece iki koordinatöre bağlanmaması gerektiğini söyledi. Bakan Gül, şöyle devam etti:

"Hükümetimizin en önemli meselesi, birinci önceliği, terörle mücadeledir. Terörle mücadeleyi sadece bir kişinin omuzları üzerine yıkmak gibi bir yanlış asla yapılmamalıdır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Başbakanımızın, İçişleri Bakanımızın, Genelkurmay Başkanımızın, benim, hepimizin birinci görevidir bu. Bu çerçevede birçok faaliyet yapıldı."

ABD'nin süper güç olduğu için pek çok meselesi olduğunu, terörle mücadelenin de bunlardan biri olduğunu belirten Gül, ABD'nin bütün yetkilileri ve sorumlu kurumlarının daha iyi koordinasyon için bir koordinatör ihtiyacı duyduklarını, Türkiye'nin de bunu benimseyerek, emekli bir paşayı görevlendirdiğini kaydetti. Gül, "Beklentiler çoktur. Ümit ediyorum ki, çok somut bazı gelişmeler olacaktır. Her seviyede yaptığımız görüşmelerde bu konu önemli önceliklerden biridir" diye konuştu.

"KİMSEYE EZELİ DÜŞMANLIĞIMIZ YOKTUR"

Bir başka soru üzerine Gül, "Ermenistan ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bütün komşularımızla ilişkilerimiz sorunsuz olsun diyoruz ve bu konuda birçok görüşme yapılıyor. Ümit ederim ki, bazı problemli noktalar karşılıklı anlayış içinde çözülür. Ve bir gün o komşumuzla da daha iyi ilişkiler içinde oluruz. Bizim bu konuda görüşlerimiz gayet açıktır: Hiç kimseye ezeli düşmanlığımız yoktur bu bölgede. Herkesle beraber yaşamak, işbirliği yapmak arzumuzdur" dedi.

SURİYE VE TÜRKİYE'NİN IRAK İLE İLGİLİ GÖRÜŞÜ

Bakan Gül, bir soru üzerine, Irak'la ilgili sadece Suriye ve İran'la değil, bütün komşu ülkeler ve herkesle işbirliği yapıldığını söyledi.

"Suriye ile görüşlerimizin, Irak vizyonumuzun aynı olduğu ortaya çıktı" diyen Gül, Irak'ın birlik ve bütünlüğünü korumanın her şeyden önce geldiğini, bunun için herkesin iyi niyetli çalışması ve elden gelen katkıyı yapması gerektiğini kaydetti. Gül, Bağdat'taki hükümetin sağlam olması gibi konularda iki ülkenin görüş birliği içinde olduğunu ifade etti ve bu çerçevede de önümüzdeki günlerde çalışmaların olacağını belirtti.

Murat Kurnaz ile ilgili bir soru üzerine de Gül, "Kendisiyle ilgili gelişmeleri hem Alman makamları, hem biz yaptık. Herkes bu meseleyle ilgili gayret içinde oldu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious