Gül: EXPO 2015'i İzmir'e getirmek için gidiyorum

Gül: EXPO 2015'i İzmir'e getirmek için gidiyorum.74381
  • Giriş : 25.11.2007 / 21:18:00

Cumhurbaşkanı Gül, Fransa'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Paris'te, İzmir'in EXPO 2015 adaylığıyla ilgili sunum çerçevesinde Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu'na hitap edeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'in 2015 Evrensel Sergisi'ne ev sahipliği yapmak istediğini anımsatan Gül, bu bağlamdaki adaylık başvurusunun Mayıs 2006'da yapıldığını anımsattı. Gül, “Türkiye böylece, EXPO 2015'e ev sahipliği yapma iradesini resmen kayda geçiren ilk ülke olmuştur” diye konuştu.

Daha sonra İtalya'nın Milano kentinin de adaylığını açıkladığını hatırlatan Gül, Türkiye'nin, 63 uluslararası evrensel sergilerin hemen hemen tümüne katıldığını kaydetti. Gül, Türkiye'nin şimdi ilk defa ev sahipliği yapmak istediğini, bunun için de İzmir'i aday gösterdiğini bildirdi.

2015 Evrensel Sergisi'nin hangi şehirde yapılacağına Uluslararası Sergiler Bürosu'nun 2008 yılı Mart ayında düzenlenecek Genel Kurulu'nda üye ülkeler tarafından karar verileceğini belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“EXPO organizasyonları, hangi ülkede yapılırsa milyonlarca turist gitmektedir. Çok büyük bir organizasyondur. Altı ay süreyle devam edecektir. O bakımdan cazibesi çok büyük organizasyonlardan bir tanesidir. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği organizasyondur.

Bu ziyarette, Paris'te, İzmir'in tanıtımının yapılmasına katkıda bulunmaya çalışacağım. İzmir'in EXPO 2015 adaylığı, kamu ve özel sektör kuruluşlarımız tarafından da desteklenmektedir. Hükümetin de tamamen desteklediği bir organizasyondur. Dışişleri Bakanı olarak İzmir EXPO 2015'in yürütme kurulu başkanlığını yaptığımı, projeye ne kadar çok önem verdiğimi biliyorsunuz.

Sivil toplumun, yerel yöneticilerin, tüm kamu kuruluşlarının ve Türk halkının bu ortak hedefinin arkasında heyecanla kilitlenmesi gerektiğine inanıyorum.”

KUVVETLİ BİÇİMDE SAHİP ÇIKILMALI

Cumhurbaşkanı Gül, Kasım ayı başında Uluslararası Sergiler Bürosu İnceleme Heyeti'nin Türkiye'ye geldiğini hatırlatarak, bu çerçevede Genel Sekreter ve beraberindeki heyet üyelerini kabul ettiğini anımsattı.

Heyetin daha sonra açıklanan inceleme raporunda, İzmir'in adaylığına sivil toplum, yerel yöneticiler, iş dünyası tarafından verilen ortak desteğin kayda geçirilmiş olduğunu memnuniyetle gördüğünü belirten Gül, “Türkiye'nin hükümetiyle, muhalefetiyle, yerel yöneticileriyle, iş dünyasıyla, sivil toplumuyla, basın dünyasıyla bu konuyu kuvvetli bir biçimde sahip çıkması gerekiyor ve şimdiye kadar da bu böyle olmuştur” şeklinde konuştu.

ALT YAPIDA ÇOK BÜYÜK HAREKETLİLİK

Cumhurbaşkanı Gül, EXPO 2015'in İzmir'de yapılmasının onaylanması halinde, bunun sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda çevresindeki coğrafyada, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya Cumhuriyetlerinde gerçekleştirilen ilk evrensel sergi olacağını kaydetti.

Gül, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla bu ziyaretimin ana hedefi, İzmir'in adaylık tanıtımını en iyi ve en kuvvetli şekilde yapmaya dönüktür. Şayet bu adaylık kazanılırsa, İzmir'de yapılması kararlaştırılırsa, 2015 yılına kadar İzmir ve tüm bölgenin alt yapısında çok büyük hareketlilik olacaktır, çok büyük altyapı yatırımları yapılacaktır. Bu sadece İzmir'in değil, tüm Türkiye'nin projesidir. Buna böyle bakmak gerekir. Bugüne kadar bir çok büyük organizasyona ev sahipliği yapmış İzmir ve Türkiye'nin EXPO 2015'e hakkıyla ev sahipliği yapacağına kuşkum yoktur.”

Gül, bu organizasyonu gerçekleştirmek için İzmir ile İtalya'nın Milano şehri gibi Avrupa'nın iki kentinin yarıştığını aktararak, “Kalan süreyi en iyi şekilde değerlendirerek, Uluslararası Sergiler Bürosu'na üye ülkelerin güvenini kazanmak gerekiyor. Bunun için herkese çok görev düşüyor. Ben Cumhurbaşkanı olarak bunun öneminin farkında olduğum için İzmir'in tanıtımını yapmak için Paris'e gidiyorum. Ümit ediyorum ki, bu çalışmalar semeresini verir ve Türkiye bu büyük organizasyonu gerçekleştirme imkanına sahip olur” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious