Gül gazetecilerin sorularını yanıtladı

Gül gazetecilerin sorularını yanıtladı.20957
  • Giriş : 29.09.2008 / 03:13:00
  • Güncelleme : 29.09.2008 / 01:43:09

New York'ta bulunan Abdullah Gül,düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ile Türkiye arasında sınır kapısının açılmasının, sorunların ortadan kalkmasına bağlı olduğunu vurguladı ve ''Ermenistan ile ziyaret ve görüşmelerin amacı problemleri ortadan kaldıracak diyalog sürecini başlatmak. Bu süreç içinde bu problemler uzaklaştırılırsa, ondan sonra her türlü işbirliği olur, kapılar da açılır, ilişkiler tam kurulur, çok daha geniş ekonomik dayanışma ortaya çıkar'' dedi.

Gül, Ermenistan ile sınır kapısının açılmasının hangi koşullara bağlı olduğu yönündeki soru üzerine, ''Aramızda problemler olmasa kapılar kapalı olur mu?'' dedi. Türkiye'nin, Ermenistan'ı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Gül, Türkiye'nin Ermenistan ile ortak çıkarlarının, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliği aracılığıyla yürütüldüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

''Tam diplomatik ilişkilerimiz ve işbirliği yok. Niye yok? Problemlerimiz var da ondan kapılar kapalı. Bu ziyaret ve görüşmelerin amacı, bu problemleri ortadan kaldıracak bir görüşme ve diyalog sürecini başlatmak. Bu süreç içinde bu problemler önümüzden uzaklaştırılırsa, ondan sonra her türlü işbirliği olur, kapılar da açılır, ilişkiler tam kurulur. Başka şeyler de yapılır. Çok daha geniş ekonomik dayanışma ortaya çıkar.''

Kafkasya'd a kriz sırasında Türkiye'nin izlediği politikalara ve Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'na (KİİP) tüm dünyanın dikkatinin çekildiğini vurgulayan Gül, ''Herkes desteğini gösterdi bu girişime. BM Genel Sekreteri de öyle. Şu anda Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye olarak bu işin başlaması düşünüldü. Önce başlasın, daha sonra kimler gözlemci olur, ileri safhalarda konuşulur'' dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile BM toplantıları çerçevesinde New York'ta görüşme olasılığına ilişkin bir soruya karşılık Gül, Sarkisyan'ın New York'a biraz geç ulaştığını ve planlanmış bir görüşme olmadığını söyledi. Sarkisyan geç ulaştığı için, resepsiyonlarda da karşılaşmadıklarını belirten Gül, ''Görüşme olmadı ama önemli olan, Erivan ile olan görüşmelerin devamına karar verilmiş olması. Dün dışişleri bakanları biraraya geldiler. Üçlü olarak görüşme kararı aldılar. Şu anda bunun takibi daha önemli. İlerde de bizlerin tekrar görüşmesi olur, mesafe alınabilecek olursa. Şu anda belki, yeni bir durum söz konusu olmadığı için görüşme olmuyor'' diye konuştu.

Ermenistan-Türkiye konusunun, dünya kamuoyunun çok ilgisini çeken alanlardan biri olduğunu ve bu konuda liderlerin sorular sorup bilgi istediklerini anlatan Gül, kendisinin de büyük bir açıklıkla gelişmeleri anlattığını bildirdi. Gül, önce Sarkisyan'a, seçildiği zaman kutlama mektubu göndererek, sorunların giderilmesi yönünde bir dönem olması isteğini ilet tiğini, arkasından Türkiye-Ermenistan Futbol maçına davetin geldiğini ve kendisinin de değerlendirdiğini hatırlattı. Gül, ''Ama bunları çok geçtik artık. Kafkaslar'da başka olaylar oldu. Gürcistan, Rusya olaylarından önceydi mektup ve davet. Kafkasya'daki olaylar, herkesin durumu yeniden değerlendirmesine yol açtı. Liderliğin görevi, ülkesine ve bölgesine hizmet etmektir. Problemleri saklamak değildir. Bu konjonktürde herkesin aynı anlayışta olduğunu gördüm. Başbakan da Rusya, Gürcistan ziyaretlerinde aynı intibakı aldı. Sorunların çözülmesinde bir iklim oluştu. Gerek Türkiye-Ermenistan, gerek Rusya-Gürcistan, gerekse Ermenistan-Azerbaycan, hepsini kapsar'' dedi.

Ermeni diyasporasının (Ermenistan dışında yaşayan Ermeniler) tutumunda da yumuşama olduğu yönündeki bir soru üzerine Gül, ''Demek herkes yapıcı yönde hareket etmeye başlayacak'' dedi. Gül, önemli olanın, bölgede tam bir işbirliği elde edilmesi olduğunu söyledi ve, ''Diyasporanın da bunu takip etmesi önemli'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, Türkiye'nin Ermenistan ile yakınlaşmasının, Rusya'ya karşı Gürcistan'ın konumunu zora sokacağı yönünde Washington'da kimi yorumların bulunduğu yönündeki sorusu üzerine Gül, ''Bize bu tip birşey iletilmedi. Konuşmalarımızda ben görmedim'' dedi. Gül, Gürcistan ile Rusya arasında sorunun ortaya çıktığı ilk günden bu yana Türkiye'nin, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne verilen önemi güçlü bir biçimde ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*