Gül görevi hemen bırakmalı!

Gül görevi hemen bırakmalı!.10557
  • Giriş : 01.11.2007 / 14:15:00

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç iddia etti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, 21 Ekimde yapılan referandumun sonuçlarının dün yürürlüğe girdiğini belirterek, ''Bugünden itibaren, TBMM'nin seçtiği Cumhurbaşkanı artık yetkisizdir, hemen görevi bırakması gerekir'' dedi.

Genç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, referandumun resmi sonuçlarının Yüksek seçim Kurulu tarafından ilan edilerek yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Buna göre, cumhurbaşkanını halkın seçeceğini bildiren Genç, ''Bugünden itibaren, TBMM'nin seçtiği Cumhurbaşkanı artık yetkisizdir. Referandumdan çıkan sonuca göre, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi lazım'' görüşünü ifade etti.

Kabul edilen Anayasa hükümlerinde, mevcut cumhurbaşkanının göreve devam etmesi yönünde geçici bir madde bulunmadığını öne süren Kamer Genç, şunları söyledi:

''TBMM tarafından seçilen Sayın Gül'ün bundan sonra yaptığı her işlem yok sayılır. Meclis Başkanı Sayın Toptan'ın derhal görevi devralması ve cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi için süreci başlatması gerekir.

Aksi taktirde toplum olarak çok sıkıntı çekeceğiz. İleride bir dava açılması halinde, mahkeme mevcut cumhurbaşkanının yetkisiz olduğu yönünde bir karar verecektir. Bu da krize neden olacaktır.

Sayın Gül'ün hukuka, ettiği milletvekili yeminine ve Anayasaya saygısı varsa, hemen görevi bırakmalıdır.''

Genç, bu sürecin başlatılmasıyla, kendisinin de 20 milletvekilinden imza toplayarak YSK'ya başvuracağını ve cumhurbaşkanlığına aday olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious