Gül: 'Görüşmeler yapıcı geçti'

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

bakanları toplantısı için gittiği Finlandiya'da Fin meslektaşı Erkki Tuomioja ile bir araya gelen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, görüşmenin yapıcı geçtiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB Dönem Başkanlığı sona ermek üzere olan Finlandiya ile son bir kez değerlendirme yaptıklarını belirtti. Bir anlaşmaya varılıp varılmadığının sorulması üzerine görüşmenin "oldukça yapıcı olduğunu" belirten Abdullah Gül, "Fin bakan kendisi de bir açıklama yapacak. Ancak ondan sonra bir değerlendirmede bulunabilirim" dedi. Gül, çalışmaları konusunda Finlandiya'yı takdir ettiklerini ifade etti.

Limanlar konusunda da Finlandiya'nın bir açıklama yapması konusunda anlaştıklarını ifade eden Gül, Finlandiya'nın kendisine yazılı olarak herhangi bir öneri iletmediğini kaydetti. Finlandiya'nın "iyi niyetli olduğunu" ifade eden Abdullah Gül, görüşmelerin sona erip ermediği konusunda ise "kendileri açıklasın bakalım nereye hangi noktaya geldiler" diye konuştu.

Finlandiya: Kıbrıs girişimi başarısız

Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından bir açıklama yapan AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Kıbrıs konusunda taraflarla sürdürdüğü görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Bugün Finlandiya'nın Tampere kentinde önce Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Yorgo Lillikas, ardından ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile son kez görüşen Fin Bakan, düzenlediği basın toplantısında "Görüşmelerde ilerleyebilecek bir zemin olmadığını gördük ve görüşmeleri sona erdiriyoruz. Artık yapabileceğimiz bir şey yok" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious