Gül güllerle karşılandı

Gül güllerle karşılandı .9904
  • Giriş : 12.09.2007 / 08:14:00

Cumhurbaşkanı Gül dün Van’da bayraklar ve güllerle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kente girişinden itibaren aracı dört kez vatandaşlarca durdurulan Gül, halka el salladı, tokalaştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Doğu ve Güneydoğu illeri ziyaretinin ilk durağı Van’da sevgi gösterileriyle karşılandı. Gül “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılandı. Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı askeri bir uçakla beraberinde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik olduğu halde Van’a gitti. Gül’ü bekleyen vatandaşlar yoğun güvenlik aramalarından sonra Valiliğin önüne alındı. Civar ilçelerden vatandaşların Gül’ü görmek üzere Van’a geldiği öğrenildi. Gül'ü taşıyan zırhlı araç, havaalanından Van Valiliği'ne gelişine kadar dört kez durduruldu. Vatandaşların yoğun ilgisine Gül, arabadan el sallayarak karşılık verdi.

TÜRKİYE’NİN GÜL’Ü

Gül'ü bayraklar ve güllerle karşılayan vatandaşlar 'Türkiye seninle gurur duyuyor. Türkiye’nin Gül’ü.' 'İşte halkın Cumhurbaşkanı' sloganları attı. Gül, tören mangasını selamladıktan sonra Van Valisi Özdemir Çakacak'tan brifing almak üzere vali makamına geçti. Van Valisi Çakacak'tan bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, aralarında Şehit Aileleri ve Gaziler Yardımlaşma Derneği, 1. Dünya Savaşı Harbi’nde Ermeni Çeteleri Tarafından Katliama Uğramış Mağdurlar Derneği, Bedensel Engelliler Derneği, Doğa Gözcüleri Derneği, Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı Van Şubesi, Vanlı Kadınlar Dayanışma Derneği’nin aralarında bulunduğu, 25 sivil toplum kuruluşu başkanlarıyla ve yöneticileriyle görüştü. Valilik toplantı salonunda yaklaşık 45 dakikalık bir görüşme yapan Gül, görüşmenin ardından Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nı ziyaret ederek, Korgeneral Abdullah Atay ile 45 dakika görüştü. Cumhurbaşkanı Gül'ün Van seyahatindeki bir sonraki durak ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi oldu.

VAN BAYRAKLA SÜSLENDİ

Meydanda toplanan yurttaşlara gül ve Türk bayrağı dağıtıldı. Birçok ev ve işyeri de bayraklarla süslendi. Van'da Cumhurbaşkanı Gül'ün gelmesi nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Olası bombalı tehditlere karşı Gül'ün geçtiği yollardaki çöp bidonları kaldırıldı. Gül'ü 14 bordo bereli özel güvenlik koruması ili ziyareti sırasında adım adım takip etti. Yüksek tepelere de keskin nişancılar yerleştirildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün ilk yurt içi seyahatini 100'e yakın yerel ve ulusal basın mensubu izledi.

FİNLİ KONUK, DEMİREL’LE DİKTİĞİ AĞACI GÜL’E SORDU

Ankara'ya gelen Bağımsız Türkiye Komisyonu Başkanı, Finlandiya'nın eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari'ye, 9'uncu Cumhurbaşkanı Demirel ile birlikte diktiği ''dostluk ağacı''nı 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sordu. Cumhurbaşkanı Gül, Bağımsız Türkiye Komisyonu üyelerine, öğle yemeği verdi. Camlı Köşk'teki yemeğe, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan da katıldı. Yemek masasında, Gül'ün bir yanında komisyon başkanı olan eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Ahtisaari, diğer yanında ise İtalya Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Emma Bonino yer aldı.

TÜRK-FİN DOSTLUĞU

Bu arada Cumhurbaşkanı Gül, konuğu Ahtisaari’yi Camlı Köşk’ün bahçesine götürerek, Türk-Fin dostluğunu temsilen dikilen dostluk ağaçlarını gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious