Gül: Hepimiz hizmetle meşgulüz

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Belgrad'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü Dışişleri Bakanları Konseyi'nin toplantısına katılmak üzere gittiği Belgrad'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Abdullah Gül'ebir gazeteci, ''AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'öyle bir karar vereceğiz ki herkes bu ülkeye hizmet etmek istediğimizi anlayacak' açıklamasında bulunduğu, toplantıda MKYK üyelerinin yüzde 70'e yakınının Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmaması yönünde görüş bildirdiği ve Cumhurbaşkanı adaylığı için Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun adı geçtiği'' yönündeki haberleri hatırlatarak, bunlara ilişkin görüşünü sordu.

Sabah bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunduğunu, buna ekleyecek birşeyin olmadığını belirten Gül, bu süreci hep beraber izleyeceklerini kaydetti.

''Hepimiz hizmetle meşguluz, başka birşeyle meşgul değiliz'' diyen Gül, o bakımdan Başbakan Erdoğan'ın, ''Öyle bir karar vereceğiz ki herkes bu ülkeye hizmet etmek istediğimizi anlayacak'' açıklamasında bulunduğunun doğru olduğunu söyledi.

Gül, ''Başbakanımızın vereceği kararı hep beraber parti olarak desteklediğimizi söyledik biliyorsunuz'' diye konuştu.

Gül, bir başka soru üzerine, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapılacak genişletilmiş Irak toplantısında Türkiye'nin hangi düzeyde temsil edileceğinin henüz belli olmadığını söyledi.

Gül, Yunanistan'ı ziyaretinin hangi tarihte düzenleneceğinin belli olup olmadığının sorulması üzerine de, tarihin henüz belli olmadığını, belli olunca duyuracaklarını belirtti.

-KEİ TOPLANTISI-

Belgrad'daki temasları hakkında da bilgi veren Gül, KEİ'nin dönem başkanlığını Türkiye olarak Sırbistan'dan devraldıklarını ve 1 Mayıs'tan itibaren 6 aylığına bu görevi yürüteceklerini bildirdi.

Bu süre içinde önemli faaliyetlerin olacağını ifade eden Gül, bunların en önemlisinin, örgütün 15. kuruluş yıldönümü vesilesiyle İstanbul'da yapılacak zirve toplantısının olacağını kaydetti.

Gül, bu zirveye tüm devlet ve hükümet başkanlarının davet edildiğini, hepsinin geleceğini umduklarını söyledi. Gül, Türkiye'nin dönem başkanlığı süresince örgütün reforme edilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettirileceğini, bunlarla ilgili kararların alınacağını ve onaylanacağını da dile getirdi.

Belgrad'daki toplantıda 3 tane mutabakat metni imzaladıklarını ifade eden Gül, bunlardan birisinin, Karadeniz'in etrafında bir çevre yolu oluşturacak ve karayollarını birbirine bağlayacak, diğerinin, deniz yollarını, limanları birbirine bağlayacak ve karşılıklı seferleri başlatacak, sonuncusunun ise dışişleri bakanlıkları arasındaki işbirliğiyle ilgili bir mutabakat metni olduğunu bildirdi.

Gül, toplantı sırasında bazı ikili görüşmeler de yapma olanağı bulduğunu da belirterek, bu çerçevede Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç ile biraraya geldiklerini ve görüşmede hem Balkanlar hem Kosova meselesini hem de diğer gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de biraraya geldiklerini bildiren Gül, bu görüşmede de ikili ilişkiler ve bölgesel konuları gözden geçirdiklerini kaydetti.

Gül ayrıca, Romanya'nın yeni dışişleri bakanıyla tanışma fırsatı bulduğunu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile de kısa bir görüşme yaptığını belirtti.

Bakan Gül, 750 kilometrelik sefere çıkarak, KEİ'ye tüm üye ülkeleri dolaşacak ve Karadeniz'in etrafında bir tur atacak olan TIR konvoyunun törenine de katıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Gül, Belgrad'daki temaslarını çok yararlı olarak niteleyerek, ''Türkiye'nin sorumluluğu KEİ'ye bir kez daha öncülük etmektir. Zaten Türkiye'nin öncülüğünde 15 yıl önce kurulmuştu, merkezi İstanbul'dadır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious