Gül iftarını Erivan'da açacak

Gül iftarını Erivan'da açacak.19064
  • Giriş : 05.09.2008 / 09:29:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yarın Erivan'a yapacağı tarihî ziyaretin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CumhurbaşkanıAbdullah Gül"ün 6 Eylül"de Erivan"a gideceğini açıklaması Türkiye gündemine damga vurdu. Programın içeriği netleşirken Ermenistan"ın yaptığı iki jest dikkat çekti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ü, Cumhurbaşkanlığı Sarayı"nda iftar yemeğine davet etti. Gül, Türkiye saati ile 18:33"te Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı"nda iftarını açtıktan sonra Sarkisyan ile birlikte maçın yapılacağı Hrazdan Stadı"na gidecek. Gül için olağanüstü güvenlik önlemleri alan Ermeni tarafı, stadta Cumhurbaşkanlarının oturacağı VIP bölümünü suikast riskine karşı kurşun geçirmez camlarla kaplattı.

ÇANTADA 3 DOSYA

Cumhurbaşkanı Gül"ün Sarkisyan ile görüşmesinde gündeme getireceği 3 konu olacak. Gül, Sarkisyan"a Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu"na katılmalarını önerecek. Ermeni tarafı, Dışişleri Bakanlığı"nın ön heyeti ile yaptığı görüşmede Kafkasya Platformu"na sıcak baktıkları mesajını verdi.

Gül, 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili Türkiye"nin 2005 yılında gündeme getirdiği ortak tarih komisyonunu da hatırlatacak. Konunun siyaset dışı konuşulmasının önemini vurgulayacak. Cumhurbaşkanı Gül, Karabağ ihtilafının AGİT"in Minsk grubunun çabalarının çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurgulayacak.

Gül, Sarkisyan"ın iki ülke sınırının açılması ve diplomatik ilişki konularını gündeme getirmesi ihtimaline de hazırlıklı.

AZERİLERİN GÖNLÜNÜ ALACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ziyaretinin hemen ardından Azerbaycan"a da “gönül alma” ziyareti gerçekleştirmeyi planlıyor. Gül"ün 20 Eylül"de başlayacak ABD gezisinin öncesinde Bakü"ye gitmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*