Gül ile Filistin liderleri Ankara Forumu'nda barışa imza attı

Gül ile Filistin liderleri Ankara Forumu'nda barışa imza attı.14826
  • Giriş : 13.11.2007 / 14:03:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:36:42

Abbas, Gül ve diğer konuklar da su kadehlerini barış için kaldırdılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye'nin öncülüğünde 2005'te başlatılan ve Filistin ile İsrail arasında güven artırıcı bir mekanizma olmayı amaçlayan Ankara Forumu'nda biraraya geldi.
Haberin devamı Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Ankara Forumu'nun 7. toplantısı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gül'ün açılış konuşmasını yapmasının ardından, Peres ve Abbas da katılımcılara hitap ederek, forumun barış süreci için önemine dikkat çektiler.


Liderlerin konuşmalarının ardından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu forumun nihai bildirisini okudu.


TOBB, Filistin Ticaret, Sanayi ve Tarım Odaları Federasyonu ile İsrail İmalatçılar Birliği'ni de bir araya getiren Ankara Forumu çerçevesinde daha sonra Gül, Peres ve Abbas, Batı Şeria'daki organize sanayi projelerini başlatacak olan çerçeve mutabakat anlaşmasına imza attılar. İmza töreninin ardından üç lider el sıkışarak basına poz verdiler. İsrail Cumhurbaşkanı Peres, masada önünde bulunan su dolu kadehi kaldırarak, “Bazıları şarap içmiyor. Biz de su kadehi kaldıralım'' dedi. Peres'in sözü üzerine, yanında oturan Gül, Abbas ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile diğer katılımcılar su kadehlerini barış için havaya kaldırdılar.

FİLİSTİN'DE BARIŞ İÇİN SANAYİ

Batı Şeria'da sanayi bölgelerinin kurulmasına yönelik proje çerçevesinde, Filistin'de orta ve uzun vadede bölge ekonomisinin gelişimi amaçlanıyor. Dışişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Gazze'de Erez geçiş kapısının yanında kurulu bulunan Filistin Serbest Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve 5000 kişiye istihdam imkanı sağlayan 200'ün üzerinde şirket, İsrail'in Gazze'den geri çekilme sürecinin bir sonucu olarak bu bölgedeki faaliyetlerine son vermek zorunda kaldı.


Dönemin Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün 2004'te bölgeye yaptığı ziyaret sırasında “Filistinlilerin sosyo-ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar ve sivil toplumun/özel sektörün barış sürecine katkısı'' fikrini ortaya atmasıyla bir süreç başladı. Bu kapsamda “barış için sanayi'' yaklaşımı çerçevesinde Erez Sanayi Bölgesinin Canlandırılması Projesi, TOBB'un öncülüğünde İsrail İmalatçılar Birliği ve Filistin Ticaret Odaları Federasyonuyla birlikte İsrail, Filistin ve Türkiye'den iş adamları arasında diyalog tesisi ve somut işbirliği projelerinin oluşturulması amacıyla Nisan 2005'te tesis edilen Ankara Forumu çalışmaları sırasında gündeme geldi.


Türkiye'nin gerek bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkileri, gerek sanayi bölgeleri geliştirme konusundaki teknik tecrübesi nedeniyle, bu bölgenin Filistin ekonomisine kazandırılmasında üçüncü bir taraf olarak etkin rol üstlenebileceği görüşü Filistin ve İsrail taraflarınca geniş kabul gördü. Ankara Forumu çerçevesinde bugüne kadar 27 Nisan 2005'te Ankara'da, 8 Haziran 2005'te Kudüs'te, 20-21 Eylül 2005'te İstanbul'da, 15 Ocak 2007'de Tel Aviv'de, 30 Mart 2007'de Washington'da ve 4 Eylül 2007'de Kudüs'te olmak üzere toplam altı toplantı yapıldı. Forumun Haziran 2005'te Kudüs'te yapılan ikinci toplantısı sonrasında, projenin hazırlık çalışmaları başladı.

İSTİHDAM VE GÜVEN ARTIRICI ÖNLEM

Türkiye'nin 1960'larda başlayarak geliştirdiği Organize Sanayi Bölgesi (OSB) modelinin Orta Doğu ülkelerinde uygulanması, bu ülkelerdeki özel sektör geliştirme faaliyetlerine önemli katkıda bulunabilecek. Proje, Filistin'de istihdam yaratılmasına, bölgeye yatırımların çekilmesine, orta ve uzun vadede bölge ekonomisinin gelişiminin sağlanmasına hizmet edebilecek.
Güvenlik sorununun büyük bir bölümünün yüksek işsizlik oranlarından kaynaklandığı Gazze bölgesinde binlerce kişiye istihdam imkanı sağlaması öngörülen bu proje, İsrail'in güvenliğine de katkıda bulunabilecek. Proje ayrıca, İsrail ve Filistin arasında güvenin tesisine yardımcı olacak bir güven artırıcı önlem olacak.


Projenin hayata geçirilmesine, gerek Türkiye'nin bölgeye verdiği önemin göstergesi olması, gerek Türk iş dünyasının bölgedeki görünürlüğü ve Türkiye'nin iş yapabilme kapasitesi açılarından da önem atfediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious