Gül: Irak bölünürse iç savaşa sürüklenir

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'yi Irak'ta bulunduğu süre içerisinde ülkede bir iktidar boşluğu oluşturmaması ve Irak'ın bölünmesine izin vermemesi konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu toplantıları kapsamında dün gece "Türkiye'nin siyasi geleceği" konulu panelde bir konuşma yaptı. Konuşmasında Irak'a da değinen Gül, Irak'ın bölünmesinin bu ülkenin tarihinde karanlık bir çağ açacağını; sonu gelmez bir iç savaşa neden olacağını savundu.

Abdullah Gül, Irak'ın bölünmesiyle ortaya çıkabilecek yeni devletleri ne kendilerinin ne de Irak'ın diğer komşularının tanımayacağını ifade etti. Gül, Türkiye'nin Irak'ın tüm komşularıyla birlikte ülkeyi tek bir parça halinde tutma hedefinde olduklarını dile getirdi.

ABD ve Irak makamlarını terör örgütü PKK'ya karşı bir kez daha uyaran Dışişleri Bakanı, Irak'ın kuzeyindeki teröristlerin kontrol altında alınamaması durumunda Türkiye'nin askerî müdahale seçeneğini değerlendirebileceğini söyledi. Gül, "Amerikalıların bunu yapmalarını bekliyoruz. Onlar yapmazlarsa, biz yaparız" diye konuştu.

Avrupa Birliği'ne üyelik sürecine de değinen Abdullah Gül, demokratikleşme yönündeki başarılı reformları sürdüreceklerini ifade etti.

Abdullah Gül, bugün Irak ve Orta Doğu'nun Geleceği" adlı forum toplantısına katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious