Gül: Irak bölünürse savaş bitmez

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bağımsız Kürt Devleti'nin kurulması ve Irak'ın bölünmesinin sonu gelmeyen savaşlara yol açacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, "Irak'ın bölünemeyeceğini herkes görüyor. En iyi de Kürt liderler biliyor" dedi. Bakan Gül, Ermeni soykırım iddialarını yargıya götürmeyi içeren çalışmanın da yakında açıklanacağını söyledi. SABAH gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı'nın sorularını Teke Tek programında yanıtlayan Gül, şu açıklamalarda bulundu:

* IRAK KOLONİMİZ DEĞİL: Bizim için önemli olan Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi. Irak bizim kolonimiz değil. Irak'ın bölünemeyeceğini herkes görüyor. Irak, Sovyetler Birliği gibi değil ki bölünme çözüm olsun. Bunu en iyi de Kürt liderler biliyor. Bölünme sonu gelmeyen savaşlara yol açar. Ortadoğu, İsrail-Filistin sorunu çözülmemişken böyle bir meseleyle karşı karşıya kalmamalı. Şimdi, başta ABD olmak üzere herkes daha realist, bölgeyi daha iyi dinliyorlar.

* ERMENİ İDDİALARI: ABD Kongresi'nde hâlâ risk var. Son dakikaya kadar çalışmalıyız. Yönetim işi sıkı tutuyor. Bu işin mahkemeye götürülmesi konusunda çalışmaların son aşamasına ulaştık, yakında açıklayacağız. Çok riskli bir durum çünkü mahkeme kararını kabul etmek zorundasınız.

* ATATÜRK'TEN BERİ: Cumhurbaşkanlığı seçimleri Atatürk'ten bu yana hep tartışmalı olmuş. SABAH yazarı Emre Bey'in yazılarını da okuyoruz. En son seçimidüşünün.. Sayın Cumhurbaşkanı'nın seçilmesi belki daha rahat oldu ama onda da Anayasa'nın değiştirilmesi tartışmaları yaşandı. Bugün belki en az tartışmalı seçimi yapacağız.

* LİDERLİK YARIŞI OLMAZ: Parti içinde herhangi bir şeyi empoze etmiyoruz, herkesin izlenimini topluyoruz. Bu süreç bir nevi istişare sürecidir. Henüz kimin olacağına karar vermedik. Cumhurbaşkanlığı da Başbakanlık da hepsi çok onurlu görevlerdir. Parti içinde liderlik yarışı olmaz. Biz omuz omuza, gece- gündüz koşturuyoruz.

*TÜRBAN AYRIMI YOK: Siyasetçileri eşlerinin başı açık-kapalı olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Bunlar insanların bireysel tercihleri. Yemin ederim ki biz hiçbir tercihi buna göre yapmıyoruz. Merkez Bankası Başkanı için sunduğumuz adaylar arasında eşinin başı açık olanı da vardı. Kadrolaşma konusuna gelince, siyasi partiler yanlarında kendileriyle ölümüne çalışmak isteyen kişiler ister. Eskiyi hatırlarsak, valiler nüfus müdürleri olarak tayin ediliyordu.

* CİNDORUK ÜZDÜ: (Cindoruk'un Başbakan Erdoğan'ın Siirt konuşması nedeniyle Köşk'e çıkamayacağı yönündeki sözleri) Kendisini yakından tanırım. Böyle bir gerekçeyle ortaya çıkması hüzün verici.

* MERKEL HALKINA SÖYLÜYOR: Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye'nin üyeliğiyle ilgili açıklamaları kendi halkı için yapıyor. Ona Türkiye'de kişi başına düşen milli gelirin arttığı zaman sormak lazım. Belki Norveç gibi biz istemeyeceğiz AB'yi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious