Gül: Koruculuk sistemi gözden geçirilebilir

Gül: Koruculuk sistemi gözden geçirilebilir.10267
  • Giriş : 07.05.2009 / 16:49:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, koruculuk sisteminin büyük bir sistem olduğunu belirterek, ''Koruculuk sistemi büyük bir sistem. Aksaklıkları varsa gözden geçirilebilir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Koridoru Zirvesi'ne katılmak üzere, özel uçak ''ANA'' ile saat 14.45'te Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a gitti.

Gül'ü, Esenboğa Havalimanı'ndan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve öteki ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Prag'a gitti.

Cumhurbaşkanı Gül, Doğu Ortaklığı ve Güney Koridoru Zirvesi'ne katılmak üzere Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanında yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Abdullah Gül, ''Zirveye katılacak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile üçlü görüşme yapılıp yapılmayacağının'' sorulması üzerine Aliyev ve Sarkisyan ile ayrı ayrı görüşeceğini, üçlü görüşme yapmasının planlanmadığını söyledi.

-DDK'NIN DENETİM FAALİYETİ-

''Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nı denetlemekle görevlendirmesine'' ilişkin soru üzerine Gül, DDK'nın kendi programı çerçevesinde kamu kuruluşlarıyla ilgili anayasal görevlerini yerine getirdiğini anımsattı.

Denetleme faaliyetlerinin daha önce duyurulduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, ''Bütün bu denetlemeler bu çerçeve içerisinde yapılır. Buralarda aksaklıklar, noksanlıklar, tavsiyeler kapsamlı bir şekilde ortaya çıkar. Bugün bir yerde bir şey oldu, onun üstüne gidin bir teftiş kurulu şeklinde değildir'' diye konuştu.

Gül, ''Mardin'deki silahlı saldırının ardından koruculuk sisteminin tartışılmaya başlandığının'' anımsatılması üzerine, şunları söyledi:

''Mardin'deki olay çok üzücü. Tamamen cehaletle ilgili bir iştir bu. Bunun giderilmesi için en önemli konu eğitimdir. Bu konular ayaküstü konuşulacak konular değil. Devletin organları, uzmanlar bütün bunları değerlendirir. Bir olaya dayandırılarak söylenecek şeyler değil. Bu, Türkiye'de büyük bir sistemdir. Aksaklıkları varsa gözden geçirilebilir. Sistemin eksiklikleri neyse bunlara bakılabilir. Bunlar en iyi şekilde değerlendirmeyle yapılır. Çünkü bu nihayetinde güvenlik boyutu olan bir meseledir. Bu konulara dikkatli bir şekilde bakarak ne yapılacaksa yapılması gerekir.''

TBMM'de grubu bulunan siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmelerde koruculuk konusunun ele alınmadığını belirten Abdullah Gül, görüşmelerin Anayasa Değişikliği odaklı olmadığını da kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Belki de en az konuştuğumuz mevzu anayasa mevzusudur'' dedi. Cumhurbaşkanının görev süresinin de görüşmelerde gündeme gelmediğini vurgulayan Gül, ''Türkiye'nin büyük meselelerini, hükümeti aşan büyük meselelerini ki bunlar bütün hükümetlerin meseleleridir, Türkiye'nin önce ve sonraki büyük meselelerini ele aldık'' diye konuştu.

Siyasi parti liderleriyle geçen yıl da bir araya geldiğini hatırlatan Gül, görüşmelerde günlük konular değil, ülke meseleleri üzerinde durduğunu söyledi.

GÜL: ''TÜRKİYE GEÇİŞLİ ENERJİ PROJELERİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİNE BÜYÜK ÖNEM ATFEMEKTE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Hukuki ve teknik alt yapısına ilişkin halen müzakereleri devam etmekte olan Nabucco Projesi dahil Güney gaz koridorunu oluşturan Türkiye geçişli enerji projelerinin hayata geçirilmesine büyük önem atfemekte, bu projelerin birbirlerinin tamamlayıcısı olduklarına, Türkiye ve AB'nin enerji arzı güvenliğine katkı sağlayacağına inanmaktayız'' dedi.

AB dönem başkanlığını yürütmekte olan Çek Cumhuriyeti'nden aldığı davet üzerine, yarın düzenlenecek Güney Koridoru Zirvesi'ne katılmak için Prag'a gideceğini anlatan Gül, bu ziyaretinde kendisine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da refakat edeceğini bildirdi.

Yakın dostluk ilişkileri içerisinde olunan Çek Cumhuriyeti'nin Güney Koridoru Zirvesi'ne de ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, şöyle konuştu:

''Çek Cumhuriyeti 2009'un başından bu yana enerji alanında aktif, etkin ve yapıcı bir dönem başkanlığı sergilemiş, enerji arzı alanında yaşanılan sorunlara çözüm bulunması ve enerji projelerinin hayata geçirilmesi bağlamında önemli girişimlerde bulunmuştur. Prag'da düzenlenecek olan Güney Koridoru Zirvesi bunun en iyi göstergesidir. Hukuki ve teknik alt yapısına ilişkin halen müzakereleri devam etmekte olan Nabucco Projesi dahil Güney gaz koridorunu oluşturan Türkiye geçişli enerji projelerinin hayata geçirilmesine büyük önem atfetmekte, bu projelerin birbirlerinin tamamlayıcısı olduklarına, Türkiye ve AB'nin enerji arzı güvenliğine katkı sağlayacağına inanmaktayız. Doğalgaz alanında üretici tüketici ve transit ülkeler arasında ortaklık ve diyaloğun güçlendirilmesi amacıyla zirve sonunda ortak bir bildiri yayınlanması gündemdedir.''

Cumhurbaşkanı Gül, zirveye katılan cumhurbaşkanları ve çeşitli ülke temsilcilerinin bir kısmıyla ikili temaslar gerçekleştirmeyi ve çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunmayı öngördüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*