Gül: Küresel ısınmaya karşı mücadelede kararlıyız

Gül: Küresel ısınmaya karşı mücadelede kararlıyız.19064
  • Giriş : 07.07.2008 / 20:58:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin küresel ısınmaya karşı uluslararası düzlemde verilmesi gereken mücadelede üzerine düşeni yapacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Gül, İstanbul’da düzenlenen “Küresel Isınma 2008 Konferansı”na bir mesaj gönderdi. Gül mesajında, “Küresel Isınma 2008 Konferansı, yerkürenin karşı karşıya kaldığı en hayati toplumsal ve ekonomik meselelerin başında gelen küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliğiyle mücadelenin görüşülmesine imkan verecek olması bakımından çok büyük önem taşımaktadır” dedi. Küresel ısınmadan kaynaklanan iklim değişikliğinin, sadece çevresel değil, sosyo-ekonomik boyutları olan ağır bir sorun olduğunu vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

“İklim değişikliğinin etkilerinin dünyanın her köşesinde derinden hissedildiği, keza ülkemizde de etkilerinin görüldüğü bir dönemde, hızlı ve kararlı şekilde ve işbirliği içinde hareket edilmesi tüm ülkelerin gelecek nesillere karşı ortak sorumluluğudur. Toplumun her kesiminin bu konuda üstüne düşen görevi yerine getirmesi, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda başarıya ulaşılmasında hayati önemdedir.

Türkiye küresel ısınmaya karşı uluslararası düzlemde verilmesi gereken mücadelede üzerine düşeni yapacaktır. Bu çerçevede, ülkemizin Kyoto Protokolü'nü imzalama kararlılığını ortaya koymuş olması, soruna ilişkin yaklaşımımızı en iyi biçimde sergilemektedir.”

Küresel ısınma konusunda Türkiye’deki duyarlılık ve kamuoyu bilincinin giderek arttığını belirten Gül, “Memnuniyetle kaydetmek isterim ki, sivil toplum kuruluşları bu süreçte en önemli rollerden birini üstlenmektedir. Ben de daha Cumhurbaşkanı seçildiğim ilk günlerden itibaren çevre alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla temasta bulunmaya ve çalışmalarını desteklemeye özel önem atfettim. Bu desteğimi kararlılıkla sürdüreceğim” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*