Gül: Kürt liderler de şikayetçi

Gül: Kürt liderler de şikayetçi.10382
  • Giriş : 12.10.2008 / 05:00:00
  • Güncelleme : 11.10.2008 / 23:40:44

Cumhurbaşkanı Gül, kürt liderlerin de terörden şikayetçi olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin söylemlerine bakarsanız, onlar da terörden şikayet etmeye başladılar. Buna 'bela' demeye başladılar. Dolayısıyla bazı son terör hareketleri bu dayanışma, iş birliğini önlemeye dönüktür" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Estonya'nın başkenti Tallin'den dönüşünde Esenboğa Havalimanı'ndaki açıklamalarının ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Metris Cezaevi'nde bir kişinin işkence sonucu öldüğü iddiasını hatırlatarak, bu konudaki değerlendirmesini sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

"Bu şeffaflık ortamı içinde herhangi bir yanlış yapılabilirse eskiye benzer herhangi bir olay söz konusu olursa, bunlar artık saklanamaz. Bunlarla hemen ilgilenilir ve bunların tekrarlanmaması için ne gerekirse her türlü tedbir alınır."

Terörle mücadelede önlemler konuşulurken Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimle de görüşülmesi yönünde görüşler olduğunun hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

"Sizin şöyle bir hafızalarınızı tazelemenizi isterim. Daha önceki Milli Güvenlik Kurulu toplantılarında da yaptığımız yazılı açıklamalarda Irak'taki bütün gruplarla Türkiye'nin temas etmesi gerektiği ve bunu yaptığını zaten açıklamıştık. Ayrıca Türkiye'nin Irak özel temsilcisi var biliyorsunuz; Türkiye ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin özel temsilcisi... Özel temsilci Irak'ta bütün gruplarla olduğu gibi Kuzey Irak'taki liderlerle de tabii ki görüşüyor. Ayrıca, Bağdat'ta büyükelçimiz var. Savaş döneminde bile büyükelçiliğini kapatmayan çok nadir ülkelerden biriyiz. Büyükelçimizin de orada herkesle görüşmesi var. Irak'ın kendi anayasası var. Bu anayasa içerisinde Irak'ın kuzeyinin ayrı statüleri var.

Ben şuna açıkçası inanıyorum, Irak'ın istikrarı, güvenliği, zenginliği Türkiye ile dostluktan, Türkiye ile iş birliğinden geçer. Bundan matuf bizim de büyük faydamız vardır. Türkiye ve Irak arasındaki ilişkiler gelişmekte. Gelişmeye başlayan yeni bir dönem başladı. Kuzey Irak'taki Kürt liderlerin söylemlerine bakarsanız, onlar da terörden şikayet etmeye başladılar. Buna 'bela' demeye başladılar. Dolayısıyla bazı son terör hareketleri bu dayanışma, iş birliğini önlemeye dönüktür. Bu açıdan bunlar Türkiye'nin yeni, bugün aldığı bir karar değil, bu yönde zaten bu görüşmeler var. Bunların da gayet doğru olduğu kanaatindeyim."

Küresel ekonomik krize ilişkin bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

"Küresel dediğinize göre, bu kürenin içerisinde olan herkes bu konuyu konuşuyor; az veya çok herkes bundan etkilenecektir. Burada hazırlıksız ülkeler var, hazırlıklı ülkeler var. Türkiye daha önce bu krizi yaşadığı, dili yandığı için tedbirlerini daha önce almış bir ülke ama bu demek değildir ki 'bu bizi hiç etkilemez'. Muhakkak ki bizi de öyle veya böyle etkileyecektir. Onun için dikkatli olmak gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*