Gül: Lübnan ne diyorsa o olacak!

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Meclis Başkanı Berri ile görüşen Gül Türkiye’nin asker göndermesi konusunda, “Biz, Lübnan hükümetinin, arzusuna bakarak hareket ederiz.''dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Yaraların sarılması için elimizden geleni yapacağız'

Gül, günübirlik ziyaret için geldiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Türkiye'nin, Lübnan'ın güneyine BM denetiminde gönderilecek çok uluslu güce katılmaya karar vermeden önce İran, Suriye ve İsrail ile temasa geçip geçmeyeceğine'' ilişkin sorusuna karşılık, bu süre içinde Türkiye'nin bölge ülkeleriyle temas içinde olduğunu belirten Gül, şunları söyledi:

Gerek Suriye ile gerekse bölge ülkeleriyle çok önemli görüşmelerimiz oldu. Ayrıca İsrail ile görüştük, onlarla ve bölge ülkeleriyle görüşmelerimiz devam edecek. Biz, ancak Lübnan hükümetinin, Lübnan halkının ve bütün Lübnan gruplarının arzusuna bakarak hareket ederiz.''

GÜL, HARİRİ VE SİNYORA İLE GÖRÜŞTÜ

Basın toplantısının ardından eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri ile 40 dakika süren bir görüşme yapan Gül, bu görüşmeden sonra yaptığı açıklamada da, BM'nin 1701 sayılı kararının önemli olduğunu, bunun uygulanması gerektiğini belirtti.

Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşmeye geçen Gül, daha sonra Sinyora'nın vereceği yemeğe katılacak. Gül, yemekte Beyrut'ta bulunan bazı ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious