Gül Lübnan'a destek için Paris'te

  • Giriş : 25.01.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın girişimiyle düzenlenen 'Lübnan'a yardım konferansı'na katılmak üzere Paris'te.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün temsil ettiği konferansa, yaklaşık 40 ülkenin temsilcisiyle bazı uluslararası örgütlerin temsilcileri katılıyor. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da konferansa katılanlar arasında.

Toplantıda Lübnan'ın ekonomik gelişmesine yapılacak katkı etraflıca ele alınacak ve Hizbullah mensubu beş bakanın istifası ile başlayan siyasi krize çözüm aranacak.

Lübnan'da düzenlenen hükümet karşıtı eylemler ise sona erdirildi. Ancak Hizbullah isteklerinin yerine getirilmemesi halinde grevin yeniden başlayacağı uyarısında bulundu.

Hizbullah, Lübnan hükümetinde daha fazla bakanlık sahibi olmayı ve böylece veto hakkı elde etmeyi talep ediyor.

Bu talebi reddedildiği için de erken seçim istiyor, Başbakan Fuad Sinyora'nın reform programını reddediyor.

Gül, Sinyora ile görüştü

Bu arada konferans için Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüştü. Sinyora ile yaklaşık 45 dakika süren görüşmesinin ardından basına bir açıklama yapan Gül, Lübnan'daki son durumu değerlendirdiklerini ve bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Lübnan'da son günlerde önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Gül, Lübnan Başbakanı Sinyora'nın, Türkiye'nin bölgedeki ağırlığını bildiklerini ve bu konuda Türkiye'nin gereken çabaları göstermesi yolundaki dileklerini ilettiğini anlattı.

Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye olarak, bölgenin huzurunu istediklerini söyledi ve ayrıca yarınki toplantıda ele alınacak konuları bu akşam gözden geçirdiklerini kaydetti.

Gül, Paris'ten Brüksel'e geçecek

Gül, Paris'teki toplantının ardından NATO üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'yi temsil etmek üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e geçecek.

Brüksel'de 26 Ocak'ta düzenlenecek toplantıda 26 üye ülkenin bakanları, özellikle Afganistan ve Kosova dosyalarından oluşacak bir gündem çerçevesinde buluşacak.

Bu toplantının ardından, NATO üyesi ülkelerin bakanları ile Afganistan'daki Uluslararası Destek Gücüne (ISAF) katkıda bulunan ülkelerin bakanları bir araya gelecek.

Sonraki durak Davos

Dışişleri Bakanı Gül, daha sonra 26-27 Ocak'ta düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak için İsviçre'nin Davos kasabasına geçecek.

Devlet Bakanı Ali Babacan'ın da Davos'ta eşlik edeceği Gül'ün, toplantılar çerçevesinde, 'Türkiye'nin Politik Geleceği' konulu oturuma katılarak, görüşlerini dile getirmesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Gül'ün Avrupa'da katılacağı söz konusu toplantılar sırasında, katılımcı ülkelerin temsilcileriyle ikili görüşmelerde bulunması da öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious