Gül: Lübnan'a yakışmadı

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Abdullah Gül, terörle mücadelenin sadece özel temsilcilerin üzerine yıkılmasının yanlış olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül, resmi ziyaret için Arnavutluk'a giderken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston'ın son Ankara ziyaretine ilişkin bir soru üzerine Gül, Türkiye'nin terörle mücadelede ABD'den çok şey beklediğini, ABD Başkanı George Bush'tan en aşağı seviyeye kadar ABD'deki herkesin bunun farkında olduğunu kaydetti.
Gül, ABD'nin diğer terör örgütleriyle mücadele ederken terör örgütü PKK ile de mücadele etmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin beklentisinin bu bakımdan daha da arttığını bildirdi.
Terörle mücadelede sonucun ne kadar zaman alacağının sorulması üzerine Gül, ''biraz evvel söylediklerini gelişigüzel söylemediğini'' belirterek, bu konuda daha fazla konuşmayı işin mahiyeti gereği doğru bulmadığını kaydetti.
Bakan Gül, özel temsilcilik mekanizmasının işleyip işlemediği konusunda görüşünün sorulması üzerine de, ''Temsilciler üzerine düşeni yapıyor, onlardan bizim beklentimiz de bellidir'' dedi. Terörle mücadelenin tamamını özel temsilcilerin üstüne yıkmanın yanlış olduğuna dikkati çeken Gül, bu konunun başbakan, bakanlar ve komutanların birincil meselesi olduğunu belirtti.
ABD ziyaretine ilişkin soruya karşılık Gül, ziyaretin ayrıntılarının henüz netleşmediğini belirterek, ziyaret sırasında Irak'taki gelişmeler ve ABD Temsilciler Meclisine sunulan sözde Ermeni soykırımıyla ilgili yasa teklifine ilişkin Türkiye'nin görüşlerini aktaracağını, bunun pek çok açıdan önemli bir ziyaret olacağını ifade etti.
Gül, Irak konusunda uluslararası toplantılar düzenlemesine yönelik çabaların hatırlatılması üzerine de, çok büyük toplantıların çok faydası olduğunu düşünmediğini, ancak BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ile bölge ülkelerinin Irak için toplanmasının söz konusu olabileceğini bildirdi.

''LÜBNAN'A YAKIŞTI MI?''

Türkiye'nin asker göndermesi ve desteğine rağmen, Lübnan'ın Kıbrıs Rum kesimiyle bir anlaşma imzalamasının ''Lübnan'a yakışıp yakışmadığının'' sorulması üzerine Gül, ''Yakışmadı tabi'' yanıtını verdi.
Bakan Gül, bu durumun Lübnan'daki bir boşluk ve kargaşa ortamından kaynaklandığının görüldüğünü, Lübnan başbakanının bile bundan haberinin olduğunu sanmadığını ifade ederek, gerekli girişimlerin yapıldığını, Lübnan'ın bu konuda taahhütleri bulunduğunu, Türkiye'nin daha önce gerekli uyarıları yaptığını kaydetti.
Gül, bir gazetecinin tepki olarak Lübnan'dan asker çekilmesinin söz konusu olup olmadığını sorması üzerine de, ''Hayır'' yanıtını verdi.
Rum kesiminde çıkarılan yasa ile Doğu Akdeniz'de petrol arama ve çıkarma yapılması için izin verildiği, ilk ihalenin ise 15 Şubatta yapılacağının hatırlatılarak, bu ihalenin yapılıp yapılamayacağının sorulması üzerine Gül, buna ihtimal vermediğini belirterek, ''Olmaz böyle bir şey... Olursa da o zaman gereken yapılır'' dedi.

GÜL, TEMASLARINA BAŞLADI

Bu arada, Gül, iki günlük resmi ziyaret için geldiği Arnavutluk'ta temaslarına başladı.
Gül, ilk olarak Dışişleri Bakanı Besnik Mustafaj ile bir araya geldi. İki bakanın görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.
Bakan Gül, yarın sabah ilk olarak Bakan Mustafaj ile Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Toplantısına katılacak, daha sonra sırasıyla Başbakan, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecek.
Gül'ün temaslarının ardından yarın öğleden sonra yurda dönmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious