Gül: "Milletimiz, ilkelerde mutabakat içinde"

Gül:
  • Giriş : 25.04.2008 / 11:25:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 11:54:46

Cumhurbaşkanı Gül, ''Anayasa Mahkememizin faaliyetine esas teşkil eden Anayasamızın, devletimizi demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlayan ilkeleri üzerinde milletimiz kuvvetli bir mutabakat içinde bulunmaktadır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül, yayımladığı mesajında şunları kaydetti:

''Türkiye'nin 200 yıla yaklaşan modernleşme sürecine baktığımızda, ülkemizde sağlanan başarıların, gelişmelerin, inkılap ve reformların altyapısında hukuki normlarımızın ve standartlarımızın yükselmesinin belirleyici bir yerinin bulunduğunu görürüz. Türkiye'nin hukukun üstünlüğü ilkesini bütün alanlara yayma ve derinleştirme alanındaki performansı, dünyada takdir edilen bir başarı teşkil etmiştir. Bu başarının önemli bir boyutunu da anayasal denetim alanında sağlanan aşamalar oluşturmaktadır ki, Anayasa Mahkememizin 46 yıllık tarihi bunun en somut göstergesidir.

Anayasa Mahkememizin faaliyetine esas teşkil eden Anayasamızın, devletimizi demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlayan ilkeleri üzerinde milletimiz kuvvetli bir mutabakat içinde bulunmaktadır.

Bu mutabakat, halkımızın kültürel dokusunda yer etmiş, geriye dönüşü olmayan köklü bir anlayış birliğini yansıtmakta olup, milletimizin tarihsel tecrübe ve birikiminden süzülmüş olan akılcı temellere ve dengelere dayanmaktadır.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious