Gül: Milliyetçiliği eylemle yapıyoruz

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, “Milliyetçiliği söylemle değil eylemle yapıyoruz biz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

“AB ile tam üyelik süreci, Türkiye'nin önceliğidir. Dönemsel olarak bazı sorunların daha çok öne çıkması bu gerçeği perdelemez. Bu, bir devlet politikasıdır artık ve geriye dönüşü yoktur.

Türkiye'nin son dört yılda attığı adımlar, dünyanın her tarafında sessiz devrimler olarak adlandırılıyor. Dünyanın gözü Türkiye'nin üzerinde. Büyük ilerlemeler sağladık bu alanda. Tabii kolay geçişler olacaktır, zor rampalar olacaktır. Bu işin doğasında var bunlar ama duraksama yok kesinlikle.

Yaptığınız işe herkesin iyi demesini bekleyemezsiniz. Ama her şeyi eleştiriyor olmaları da Kıbrıs politikasında sağladığımız tarihi başarıları gölgeleyemez. Biz Kıbrıs'ta milliyetçiliğin kısır hamasi nutuklarla değil, icraatla yapılması gerektiğini herkese gösterdik. Bugün sesi çok çıkanlar da değişik nedenlerle pozisyon kaybına uğrayanlardır. Bunlara fazla aldırış etmemek gerekir. Kıbrıs'ta haklı olan, çözüm isteyen taraf olduğumuzu bütün dünyaya kanıtladık. İşte başarının en büyüğü ve özü buradadır.”

KIBRIS

Yaptığı açıklamada Kıbrıs konusundaki başarılardan örnekler de veren Abdullah Gül, KKTC liderlerinin diplomatik temaslarına yansıyan ilerlemeler yaşandığını söyledi.

Bu alanda “Sessiz bir devrim” gerçekleştirildiğini belirten Gül, diplomatik temasların, resmi heyet kabullerinin ve iade-i ziyaretlerin birbiri ardına devam ettiğini ifade etti. Gül, “Uzun bir liste var elimde. Ne yazık ki, halkımız bu gelişmeleri günü gününe izleyemiyor. Herkesin yok saydığı bir KKTC'den herkesin dikkate almaya mecbur kaldığı bir KKTC'ye doğru yol aldığımızı göremiyor. Bu başarılar bizim, son dört yılda ezberleri alt üst eden Türkiye'nin ve KKTC'nindir” dedi. Gül, KKTC'nin yurt dışındaki temsilciliklerini arttıracağını da bildirdi.

KOMŞU ÜLKELERLE İLİŞKİLER

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Yunanistan ile ilişkiler konusunda da, ilişkilerin geçmişe göre çok iyi olduğunu dile getirerek, ”Belli ihtilaflar olacaktır elbette ama nihai hedefimiz, barış ve güven ortamını kurmak ve korumaktır” dedi. Abdullah Gül, İran ve Suriye ile ilişkiler konusunda da şunları ifade etti:

“İran ile ilişkilerin rejim ihracı kıskacına takıldığı günler çok gerilerde artık. İran'a bakışımız çok farklı bugün. Ticaret hacmimiz her geçen gün gelişiyor. Ülkemizi ziyaret eden İranlılar'ın sayısında artışlar var. Karşılıklı temaslar en üst düzeyde sürdürülüyor. İran'ın üçüncü ülkelerle iyi ilişkilerinin artırılmasına yönelik katkılarımızı köklü komşuluk ilişkilerimizin gereği olarak her zeminde veriyoruz.

Suriye artık Türkiye'ye yönelik bölücü teröre destek veren bir ülke değil. Bizim için bir sorun yumağı da değil. Her alanda sınır illerimizdeki akrabalık bağlarımızı da dikkate alarak ilişkilerimizi güçlendiriyoruz. İzliyorsunuz, Sayın Esad Türkiye'ye geldi. Sayın Başbakanımız da bu ülkeye iade-i ziyaret gerçekleştirdi. Çok samimi ve sıcak ortamlarda gerçekleşiyor bu temaslar. Öte yandan Suriye ile serbest ticaret anlaşması imzaladık. Tabiatı ile bu da çok önemli bir gelişmedir.”

İSLAM ÜLKELERİ İLE İLİŞKİLER

İslam ülkeleri için gereken mesainin de verildiğini belirten Abdullah Gül, İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) tarihinin en verimli dönemini yaşadığını ifade etti.

Ekmeleddin İnsanoğlu'nun, İKÖ Genel Sekreteri olan ilk Türk olduğunu kaydeden Gül, Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve diğer İslam ülkelerinin hepsiyle ticaretin arttığını, diplomatik temasların geliştiğini dile getirdi. Bakan Gül, “Hiçbir komplekse kapılmadan, geçmişteki olumsuzluklara takılmadan yürütüyoruz bu ilişkileri. Türkiye, İslam ülkeleriyle olan ilişkilerinde ilk kez bu kadar rahat, ilk kez bu kadar komplekssiz. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerine artık vize uygulamıyoruz. Kapıda alıyorlar.”

TÜRK DEVLET VE TOPLULUKLARIYLA OLAN İLİŞKİLER

Verdiği mülakatta, “Türk devlet ve toplulukları ile akraba halklara yönelik en kuvvetli adımları AK Parti İktidarıyla bizler attık” diyen Gül, şunları kaydetti:

“TİKA diye bir kurum var yıllardır. Yakın zamana kadar adını bile duymadı çoğumuz. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı üzerinden son dört yılda Türk devlet ve toplulukları için desteklediğimiz projelerin parasal karşılığı 1 milyar doların üzerine çıktı. Başta da dediğimiz gibi milliyetçiliği söylemle değil eylemle yapıyoruz biz. Türk Cumhuriyetleri ile olan ilişkilerimiz olmazsa olmazlarımız arasında. Sayın Başbakanımız ve bizler heyetler halinde defalarca gittik bu ülkelere. Onlar buralara geldi. 2006 yılında Antalya'da Başbakanlık himayesinde Türk Kurultayı'nı gerçekleştirdik. Güven ve samimiyet zeminine oturdu ilişkilerimiz. Çok daha saygın, taahhütlerine güvenilir, iş birliğine açık ve kuvvetli bir Türkiye var artık. Bu Türkiye için bulunduğu noktadan geriye dönüş asla söz konusu değildir. Her alanda ileriye, hep daha ileriye gideceğiz. İstikrarı sağlayan güçlü hükümetimizle yeni ve büyük hedefler koyup her hedefimizi sabır ve kararlılıkla gerçekleştireceğiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious