Gül: Muharip güç gönderilmeyecek

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Gül, Türkiye'nin tezkere ile Lübnan halkının yanında yer aldığını ve BM'nin 1701 sayılı kararına destek çıktığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin görev alması için başta Lübnan hükümeti olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin telkinde bulunduğunu anlatan Gül, Türkiye'nin uluslararası barış ve istikrara katkısının istenmesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin, başta Bosna ve Afganistan olmak üzere çeşitli ihtilaf bölgelerinde görevini başarıyla yerine getirmesinin büyük payı bulunduğunu söyledi.

Başta Almanya olmak üzere pek çok AB üyesi ülke ile bazı İKÖ üyesi Müslüman ülkelerin Lübnan'a asker gönderme kararı aldığını hatırlatan Gül, bir Doğu Akdeniz ülkesi olan Türkiye'nin, yine bir Doğu Akdeniz ülkesi olan Lübnan'ın istikrarıyla ilgilenmesinin doğal olduğunu vurgulayan Gül, Lübnan'da istikrarın sağlanmasının, Türkiye'nin güvenliği açısından ne kadar önemli olduğunun da yakın tarihte görüldüğünü kaydetti.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz ile ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkilerinin giderek büyüdüğüne dikkati çeken Gül, bölgenin enerji koridoru olması özelliğinin devam ettirilmesi ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'nın güvenliğinin sağlanmasının önemini vurguladı.

Irak'taki kuvetlerini geri çeken İtalya ve İspanya gibi ülkelerin de Lübnan'a asker gönderme kararı aldığını hatırlatan Gül, son gelişmelerin, Türkiye'nin medeniyetlerarası köprü olma ve AB'nin küresel güç olması gerektiği yönündeki iddialarını da güçlendirdiğini söyledi.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyine üye olmak isteğini de ifade eden Gül, Türkiye'nin bölgenin en güçlü ülkesi olduğunu bildirdi.

Gül, Türkiye'nin Bosna-Hersek, Kosova ve Afganistan'da görev gücü bulundurduğunu hatırlatırken, görev alınan bölgelerle asker gönderme kararı alınması sırasında hiç BM kararı bulunmadığını kaydetti.

Lübnan'da ise BM'nin çatışmaları durdurma kararı aldığını anlatan Gül, Bosna-Hersek'te çatışmalar devam ederken asker gönderme kararı alındığını ve görev gücünde muharip unsurların da bulunduğunu söyledi.

“MUHARİP GÜÇ GÖNDERİLMEYECEK”

Lübnan ile ilgili BM kararı bulunmasına rağmen, oraya muharip güç gönderilmeyeceğini bildiren Gül, UNIFIL'ın bölgede taraflardan biriyle çatışmaya girmesinin düşünülemeyeceğini ifade etti.

Diğer ülkelerin de bölgenin silahsızlandırılmasıyla ilgili görev almayacaklarını açıkladıklarını hatırlatan Gül, Türkiye'nin baştan beri çatışmaların sona ermesi için üçlü girişimde bulunduğunu anlattı.

Tezkere ile Türk askerinin alacağı risklerin en aza indirilmesinin öngörüldüğünü bildiren Gül, tezkere ile Türk askerinin insani yardım ve lojistik destek görev yapmasının amaçlandığını söyledi.

Türk askerinin, Doğu Akdeniz'in güvenliğinin sağlanması, dost ve müttefik ülkelere lojistik destek sağlanması, Lübnan askerlerinin eğitilmesi ve Türkiye'nin sağlayacağı insani yardımlarda güvenliği sağlama görevi alacağını kaydeden Gül, Türk askerinin görev yapacağı alanların, tezkerede açıkça ifade edildiğini vurguladı.

Bu konuda halkın kafasını karıştırmanın doğru bir siyaset olmadığı belirten Gül, “Meclis karar aldıktan sonra hepimiz askerinin arkasında dimdik durmalıyız. Onlara moral vermeliyiz, dua etmeliyiz ve Türk devleti olarak onların arkasında olduğumuzu göstermeliyiz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül, Meclis'in karar almasından sonra bu konuda yapılan tartışmaların kesileceğini ümit ettiğini de belirterek, “Afganistan'da, Bosna'da, Kosova'da görev alan askerlerimizi ziyaret ettiğimizde nasıl büyük bir şeref ve gurur duyuyorsak, bu karardan sonra askerimiz oraya gittiğinde aynı tavrı göstermek hepimizin vazifesi olacaktır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious