Gül: NATO zirvesine gölge düştü

Gül: NATO zirvesine gölge düştü.8832
  • Giriş : 04.05.2008 / 15:09:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bükreş'te Türkiye olarak elimizden geleni yaptık ama maalesef NATO Zirvesi'ne bir gölge düştü. Ümit ediyorum ki kısa süre içinde bir çözüm bulunacak ve Makedonya da Nato'ya tam üye olacaktır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gül ve Makedon Cumhurbaşkanı Branko Crvenkovski, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından cumhurbaşkanlığı makamının bulunduğu meclis binasında ortak basın toplantısı düzenlediler.

Makedonya Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmelerde ikili ve bölgesel konuların ele alındığını anlatan Gül, ikili ilişkilerin başından beri mükemmel bir şekilde ilerlediğini, her iki ülkenin her platformda birbirine destek verdiğini belirtti.

Türkiye'nin, Makedonya'nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik yapılanmaları içinde yer almasını güçlü şekilde desteklediğini ve bu desteğin devam edeceğini vurgulayan Gül, şunları kaydetti:

''Sayın Cumhurbaşkanı'na, Türkiye'nin, NATO'nun açık kapı politikasını desteklediğini ve bu meyanda Makedonya'nın performansları yerine getirdiği için NATO'ya üye olması gerektiğini bir kez daha tekrarladım. Bükreş'te Türkiye olarak elimizden geleni yaptık ama maalesef NATO Zirvesi'ne bir gölge düştü. Ümit ediyorum ki kısa süre içinde bir çözüm bulunacak ve Makedonya da NATO'ya tam üye olacaktır. Makedonya'nın AB'ye üyeliği doğrultusundaki arzusunun da gerçekleşeceğine inanıyorum. Bunun için kendi reform sürecini hızlandırmasını ve AB kriterlerini kendi inisiyatifi ve iradesiyle bir an önce yerine getirmesinin hem Makedonya için iyi olacağına hem de bu süreci kısaltacağına inanıyorum.''

Makedonya'yı soğukkanlı ve kararlı hareket etmeye davet eden Gül, ''Balkanların istikrarı için Makedonya'nın NATO'nun parçası olması elzemdir. Bu görüşü güçlü bir şekilde devam ettireceğiz'' dedi.

Makedonya Cumhurbaşkanı Crvenkovski de Türkiye ile ilişkileri, ''önemli ve öncelikli olarak'' niteleyerek, Makedonya'nın bağımsızlığını kazandığı günden beri Türkiye'nin sürekli desteğini gördüğünü söyledi.

''Dost Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Ulusu'na büyük bir saygı ve sevgi besliyoruz'' diyen Crvenkovski, Makedonya'nın NATO üyeliği konusunda verilen destek için teşekkür etti ve desteğin devamını beklediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül ile Crvenkovski arasındaki görüşmelerin ardından iki ülke arasında afetlerin sonuçlarının önlenmesi ve hafifletilmesine ilişkin işbirliği anlaşması imzalandı.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious