Gül NATO zirvesine katılacak

Gül NATO zirvesine katılacak.9769
  • Giriş : 01.04.2008 / 12:20:00

Cumhurbaşkanı Gül,2-4 Nisan tarihleri arasında yapılacak NATO zirvesine katılmak üzere yarın Romanya'nın başkenti Bükreş'e gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı'nın başkanlık edeceği Türk heyetinde ,Dışişleri Bakanı ve Baş müzakereci Ali Babacan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de yer alıyor.

NATO'nun Üyelik Eylem Planı'na katılan Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya'nın İttifak'a davet edilmeleri yönünde alınması beklenen karar nedeniyle bir “genişleme Zirvesi” olarak nitelendirilebilecek Bükreş toplantısının gündeminde , NATO'nun Afganistan ve Kosova'da yürüttüğü operasyonlar, NATO'nun Ukrayna ve Gürcistan'la ilişkileri, Balkanlara yönelik politikası ile 21. yüzyılın tehditleri bağlamında enerji güvenliği, siber savunma ve füze savunması gibi konular ağırlıklı olarak yer alacak.

Bükreş Zirvesi marjında, Kuzey Atlantik Konseyi, Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi, NATO-Rusya Konseyi, NATO-Ukrayna Komisyonu toplantılarının düzenlenmesi, ayrıca müstakbel üyelerle ve ISAF operasyonuna katkıda bulunan ülke ve uluslararası örgütlerle de ayrı ayrı oturumlar gerçekleştirilmesi planlanıyor.


Zirve'de Cumhurbaşkanı Gül ve Milli savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün bazı heyetlerin başkanları ve yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi ve Gönül'ün, Zirve marjında düzenlenecek Bükreş Konferansı'na katılarak, “NATO'nun müşterek savunma ilkesine ilişkin 5. Madde'nin günümüzde geçerliliği” konusunda bir konuşma yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious