Gül: Obama yapıcı bir lider

Gül: Obama yapıcı bir lider.10716
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:47:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın ''bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da yapıcı bir lider olduğunu bir kez daha gösterdiğini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama'nın ''bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kez daha gösterdiğini'' söyledi.

AA muhabirinin sorusu üzerine, ABD Başkanı Obama'nın Kahire Üniversitesinde yaptığı konuşmayı değerlendiren Cumhurbaşkanı Gül, konuşmayı ilgiyle izlediğini belirtti.

Konuşmayı ''içten, dürüst ve gerçekçi'' bulduğunu ifade eden Gül, şöyle devam etti:

''Obama'nın verdiği mesajların gayet açık ve net olduğunu düşünüyorum. Başkan Obama'nın İslam ülkelerinin yurttaşlarının birçoğunun gönlünden geçen duygu ve düşünceleri içtenlikle paylaşması ve bunları bizzat ifade etmiş olması son derece ümit verici.

Ayrıca Başkan Obama'nın bugün Kahire'de söylediklerinin başkan seçilmeden önce söyledikleriyle uyumlu olması tutarlılığının bir işaretidir.

Bölge barışı konularında aldığı pozisyonları da çok isabetli buldum. Dolayısıyla ABD Başkanı bugünkü ifadeleri ve taahhütleriyle İslam ülkeleri bakımından da barış ve istikrar için ortaklık yapılabilir ve yapıcı bir lider olduğunu bir kere daha göstermiş oldu.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*