Gül orduya meydan okuyor!

Gül orduya meydan okuyor!.15130
  • Giriş : 16.08.2007 / 10:57:00

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na aday olması dış basında da yerini alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dış basın ne diyor

Türk halkı hükümet ve Ordu arasındaki çatışmada saflarının demokrasiden yana olduğunu gösterdi. Ordunun Gül’ü engelleme çabası internetten verilmiş bir ültimatomla olsa da siyasi açıdan Neandertal bir girişimdi. Bir hükümetin demokratik olarak kendi adayını öne sürmesi kadar doğal bir şey olamaz. Türk Ordusu’na meydan okuyan Gül de verdiği sözü tutmalı ve tüm Türkler’i temsil etmelidir.

Generaller selam durmaya alışacak

Gül’ün Cumhurbaşkanlığı görevine ikinci kez aday olmasıyla, Türkiye’deki siyasi kriz yeni ve muhtemelen nihai bir evreye girdi. Türkiye ve laik askerler, türbanlı eşi Hayrunnisa ile birlikte generallerin selamladığı bir cumhurbaşkanına alışmak zorunda kalacak. Ancak her zaman gözleri Gül’ün üzerinde olacak ve en ufak hatasında üzerine çullanacaklar.

Laik Türkiye kargaşa içinde

Türkiye yenilenmiş bir siyasi krizle karşı karşıya... Türkiye’de kapalı kadınların bırakın içinde yaşamayı Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne bile girmesi yasak. Gül’ün ilk adaylığı laikler ile dindar Türkler arasındaki öfkeyi ortaya koymuştu. Şimdi ülke yeniden bir krize doğru gidiyor.

AKP çatışma yolunu seçti

Türkiye’nin bölünmüş siyasi sistemi bir kez daha belirsizlik içine süreklendi. AKP cumhurbaşkanlığı konusunda kendi adayı üzerine israr ederek çatışmayı seçti.

Türkiye uçurumun kenarında mı?

Gül’ün tekrar aday olmasıyla, Türkiye’yi erken seçime götüren siyasi krizin yeniden yaşanıp yaşanmayacağı kaygıları yenilendi. Türkiye yeniden uçurumun kenarına gelmiş olabilir.

Ordu bu kez büyük bir şey yapmaz

Gül, cumhurbaşkanlığına bir kez daha aday oldu. Oylama 20 Ağustos’ta. AKP’nin 341 sandalyesi var. Gül ilk iki turda seçilemese bile üçüncü turda çoğunluk oyla seçilir. En geç 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı olabilir. Müdahelesinin sandıkta ters etki yarattığını gören Ordu ise bu kez fazla bir şey yapamaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious