Gül: Polis teşkilatının öneminin farkındayız

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, devletin bekası, milletin huzuru ve hukukun geçerliliğini korumada polis teşkilatının çok önemli olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk Polis Teşkilatı'nın 162. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Polis Radyosu'nda düzenlenen törene katıldı. Gül, hükümet olarak polis teşkilatının öneminin farkında olduğunu belirterek, "Devletimizin bekası, milletimizin huzuru ve hukukun geçerliliğini korumada polis teşkilatının çok önemlidir" dedi.

Gül, hükümet olarak çok bilinçli bir şekilde polis teşkilatını güçlü tutmaya, her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya, özlük haklarını en iyi şekilde güçlendirilmesine çalıştıklarını söyledi. Güvenliğin ve huzurun olmadığı yerde diğer başarıları temin etmenin mümkün olmadığına işaret eden Gül, teşkilatın her şeyin önünde gelen önemi hakettiğini vurguladı.

Gül, polis teşkilatının yurt içerisinde olduğu gibi yurt dışında da çok fedakar ve cefakarca çalıştıklarını anlattı. Gül, "Polis teşkilatımız yurtiçinde güvenliğimizi, huzurumuzu ve geleceğimizi teminat altına alırken yurt dışında ise onurumuzu, gururumuzu ve çıkarımızı sağlamaktadır" dedi. Teşkilatın, çağın bütün imkanlarıyla gelişmesini sağlamanın hükümet olarak politikalarının bir gereği olduğuna işaret eden Gül, polisin görevinin yalnızca asayişi sağlamak olmadığını, modern dünyanın baş belası olan terörle de mücadele etmekte olduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da yaptığı konuşmada, güvenlik birimlerinin temel görevinin toplumun belli bir kısmının güvenliğini sağlamak olmadığını, ülkedeki bütün insanlara aynı yakınlıkta olmaları gerektiğine işaret etti.

Hukukun üstünlüğünü benimsemiş demokratik toplumların, temel hak ve özgürlüklere dayandıklarına işaret eden Aksu, "Demokratik toplumlarda devletin görevi, temel hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirmektir. Günümüz demokrasilerin en önemli özelliği, demokratik düzenin korunması ile temel hak ve özgürlüklerin kullanımı arasındaki dengeyi sağlamış olmasıdır. Bu dengeyi sağlamayan toplumlarda, demokrasi yeterli ve güvenceden mahrum kalmaktadır" dedi.

Aksu, yaşanan hızlı değişim ve dönüşüme polis teşkilatının ayak uydurabilmesi için bütün imkanları seferber ettiklerini söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ise, küreselleşmenin etkisiyle suç ve suçlu kavramlarının değişime uğradığını belirterek, "Bu kapsamda suçlar sınır aşar hale gelmiş, suçlular ise daha da uzmanlaşmıştır. Bu değişim ve gelişim, güvenlik hizmeti sunan kurumların suçla mücadele ederken farklı yöntemler geliştirmelerini zorunlu kılmaktadır" dedi.

Çağdaş güvenlik konseptinde öne çıkan önleyici polislik hizmetinin, güvenliği sağlayan birimler ile toplumun birlikte çalışmasını zorunlu kıldığını kaydeden Köksal, "Toplumun güvenlik çalışmalarında daha etkin ve katılımcı hale getirilmesinin temel amacı, güvenlik hizmeti verenler ile toplum arasında ortak güvenlik duyarlılığın sağlanmasıdır" diye konuştu.

Köksal, suç ve suçluyla mücadelede bilimsel araştırmalardan elde edilen veriler çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Köksal, "Günümüzün yükselen değeri olarak kabul edilen insan hakları, sosyal-hukuk devleti kavramları; suçların önlenmesinde , suç sonrasında bilimin sunduğu yeni teknolojik araç, gereç ve donanımlar ile yine bilimin ürettiği yol ve yöntemlerin emniyet hizmetlerinde kullanılmasını gerekli kılmıştır" diye konuştu.

Düzenlenen törene DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sebahattin Çakmakoğlu ve çok sayıda milletvekili katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious