Gül: 'Rayları döşeyeceğiz, iş adamları yürüyecek'

Gül: 'Rayları döşeyeceğiz, iş adamları yürüyecek'  .9935
  • Giriş : 13.12.2007 / 23:55:00

Bizler, cumhurbaşkanları olarak iş adamlarının önünü açacağız, iş adamları ortaklık yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke ilişkilerinin olumlu seyrine işaret ederek, ilişkilerin daha ileri götürülmesi yönünde ortak mesajlar verdiler.

Gül ve Nazarbayev daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, bir Türk gazetecinin, "Kazakistan'ın Ceyhan'daki rafineri projeleri ve Kazak petrolünün Ceyhan'a taşınmasına" ilişkin sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Boru hatları Türkiye üzerinden geçtiği için mutluyum. Biz, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına katıldık. 2012 yılına kadar petrol ihraç eden ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz. Azeri petrolünün Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattına yetmeyeceğini biliyoruz. Kazak petrolü olmazsa, boru hattı atıl kalır.

Şu an Çin ve Rusya'ya boru hatlarımız var. Hazar Denizi'ne de limanlar yapmaya başladık. Çalışmalar tamamlanınca, Kazak petrolü tankerlerle Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına taşınacak.

Cumhurbaşkanı Gül de aynı yöndeki başka bir soru üzerine, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattından şu anda Kafkas petrolünün taşındığını anımsattı. Son bir yıl içinde Ceyhan'da 250 milyon varil petrol doldurulduğunu anlatan Gül, "Kazak petrolünün de bu hattan taşınması için Kazakistan ile Azerbaycan arasında iş birliği var. Hazar'daki limanlar tamamlanınca Kazak petrolü de boru hattından akacaktır" diye konuştu.

Kazak iş adamlarının da Türkiye'de bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösterdiğini anımsatan Gül, yatırım alanları genişledikçe Türkiye'deki yatırım miktarlarının da artacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, "Bizler, cumhurbaşkanları olarak iş adamlarının önünü açacağız, rayları döşeyeceğiz, iş adamları yürüyecek, ortaklık yapacak. Önümüzdeki dönemde hem Türk, hem Kazak halkı bu yakınlıktan kazançlı çıkacak" dedi.

Nursultan Nazarbayev de aynı soruyu yanıtlarken, "Türk şirketlerinin Kazakistan'a gelmesini önemsiyoruz. Başta inşaat, gaz ve petrol alanlarında yatırımları var" diye konuştu.

Nazarbayev, Kazakistan'ın 5 milyar dolar civarında petrokimya sanayisi kurma projesi olduğuna dikkati çekerek, Türk iş adamlarını bu alanda ülkesinde yatırıma davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious