Gül şapkasını giyerken bu pozu verdi

Gül şapkasını giyerken bu pozu verdi.14335
  • Giriş : 01.09.2008 / 00:27:00
  • Güncelleme : 01.09.2008 / 00:17:44

Hava Harp Okulu'ndaki mezuniyet törenine Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan da katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hava Harp Okulu'ndan mezun olan 54. dönem teğmenler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un da katıldığı törenle diplomalarını aldı.

Hava Harp Okulu tören alanındaki diploma ve sancak devir teslim töreni, davetlilerin ve öğrenci ailelerin yerlerini almasının ardından öğrenci alay komutanlığı ve sancak kıtasının tören alanına gelmesiyle başladı. Öğrenciler bu sırada “10. Yıl Marşı”nı söyledi.

Törene katılan Cumhurbaşkanı Gül, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Hava Harp Okulu Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Sinan Şanlı tarafından tören alanına girişinde karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül de öğrenci alayını yerine geçtikten sonra mezunları “Merhaba Hava Harp Okulu” diye selamladı.

İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk bayrağının göndere çekilmesinin ardından konuşma yapan Tümgeneral Şanlı, “Sayın Cumhurbaşkanım, Hava Harp Okulu'ndaki eğitim ve öğretimlerini tamamlayarak Türk Hava Kuvvetleri saflarına katılan, özgür semalarımızın yılmaz bekçileri genç teğmenlerimizin diploma ve sancak devir teslim törenlerini icra etmek amacıyla huzurlarınızdayız. Şahsım ve Hava Harp Okulu personeli adına 'hoşgeldiniz' diyor, şükranlarımı arz ediyorum” diyerek konuşmasına başladı. Tümgeneral Şanlı, şunları kaydetti:

 MEZUNLAR ADINA KONUŞMA

Mezun olanlar adına konuşan dönem birincisi Hava Teğmen Haluk Yıldız da, kutsal vatan savunması içinde yerlerini almaktan duyduğu gurur ve sevinci dile getirerek, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanım, Atatürk'ün geleceğin güven ve teminatı olarak gördüğü Türk gençliği olarak geleceğe güvenle bakıyor ve ulu önderin bize vermiş olduğunu görevleri eksiksiz bir şekilde yerine yetirebilmek için, sahip olmamız gereken hırs ve azimle bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki güzel yurdumuzu, yüce milletimizi tehdit edecek tüm düşmanlarımız, karşılarında bizi bulacaktır. Türkiye Cumhuriyeti ve büyük Türk milleti çelikten kanatlarımız altında daima hür ve bağımsız olacaktır.”

Mezunların ant içmesinin ardından dönem birincisi Haluk Yıldız, yaş kütüğüne uçak maketi çaktı.

DİPLOMALAR

Törende daha sonra diplomalar ve dereceye girenlere ödülleri dağıtıldı. Hava Teğmen Haluk Yıldız'a diploması Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ikinci olan Tanju Uysal'a TBMM Başkanı Köksal Toptan, üçüncü Ercan Alkan'a diploması Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Törende, sancak devir teslimi ile sancaktar ve muhafızlarına Okul Komutanı Tümgeneral Sinan Şanlı tarafından kılıç ve diplomalarının verilmesinin ardından, Hava Harp Okulu Marşı okundu. Bu sırada, davetliler ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak öğrencilere eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ayakta selamladığı tören geçişinin ardından Türk Yıldızları gösteri yaptı. Protokole gösteri öncesi şapka dağıtıldı.

Törende, ayrıca Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-4 ve F-16 savaş uçakları da tören alanı üzerinden alçak uçuş yaptı.

 TÖRENDEN NOTLAR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, törene havacı üniforması ile katıldı.

Hava Harp Okulu'ndan bu yıl 6'sı bayan 203 genç teğmen mezun oldu. Teğmenlerin 50'si havacılık mühendisliği bölümünden, 55'i elektronik mühendisliği, 53'ü bilgisayar mühendisliği, 45'i de endüstri mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Törene, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin de katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, törenin ardından alandan ayrılırken, küçük bir kız ve erkek çocuğunu severek fotoğraf çektirdi.

Törenin ardından kılıç çatan yeni mezun teğmenler, daha sonra aileleriyle kucaklaştı. Bu sırada genç subayların bazı yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*