Gül: Tarihi dostluğun neticelerini alacağız

Gül: Tarihi dostluğun neticelerini alacağız.16029
  • Giriş : 05.06.2008 / 08:39:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5 günlük Japonya ziyaretine dün başladı. Temasları öncesi başkent Tokyo'da gazetecilerle bir araya gelen Gül, Türkiye ile Japonya arasındaki tarihsel dostluğun neticelerini almak amacıyla bu ülkeyi ziyaret ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'den Japonya'ya ilk kez devlet başkanı düzeyinde ziyaret gerçekleştirildiğine dikkat çeken Abdullah Gül, özellikle ekonomi, yatırım ve turizm potansiyelini harekete geçirmek için bu ziyaretin yeni bir sayfa açacağını kaydetti.

Bugün eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte, İmparator Akihito ve İmparatoriçe'nin konuğu olarak İmparatorluk Sarayı'nda ağrılanacak olan Gül, Japonya'nın dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve en fazla tasarruf eden ülke olduğunu hatırlatarak, bu çerçevede iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için büyük potansiyel bulunduğunu vurguladı.

Abdullah Gül, Türkiye'nin, Japonya'nın yurtdışı yatırımlarında 60. sırada yer aldığına dikkati çekti. "Türkiye'de Toyota'yı, Honda'yı görünce Japonların büyük yatırımı var sanıyoruz; ama aslında hiç öyle değil. İki ülke ilişkileri ihmal denilebilecek seviyede.'' diyen Gül, temaslarında Türkiye'deki yatırım imkanlarını anlatacağını belirtti. Cumhurbaşkanı, "Bu, olmayacak duaya amin demek değil. Türkiye, AB ile tam üyelik müzakereleri yürütüyor. Bu, piyasa ekonomisinin işlediğini gösterir. Böyle bir ülke, yatırım açısından riskleri minimize ediyor. Aynı zamanda gelişmekte olan bir ülkenin dinamizmi de mevcut. Bunları anlatmalıyız. Üçüncü ülkelerde Türk-Japon ortaklığıyla yapılacak işler artırılabilir. Japonlar dikkatli insanlar. Bir işe düşünerek giriyorlar ama girince kendilerini veriyorlar.'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, 2003'te Japonya'daki 'Türk Yılı' etkinliklerinin önemli bir tanıtım faaliyeti olduğunu, 2010 yılında da Türkiye'de Japon Yılı'nın kültürel yakınlığı artıracağını ifade etti. İki ülke arasındaki turizm ilişkilerinin de istenilen düzeyde olmadığına dikkat çeken Gül, yılda 17 milyon Japon'un yurtdışına çıktığını, Türkiye'ye gelen Japon turist sayısının ise yıllık 170 bin düzeyinde olduğunu söyledi.

Gül, Japonya'da diplomatik temasların yanı sıra iş dünyasının da yoğun temaslar gerçekleştirecek olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, bugün Tokyo'da, Japonya ekonomisine yön veren 7 dev şirketin CEO'suyla kahvaltıda buluşacak. Marubeni, Itochu, Mitsui, Mitsubishi, Sumimoto ve Soijitz CEO'larının katılacağı kahvaltı davetinde, Toyota ile Tsusho firmalarından da temsilciler yer alacak. Gül, Japonya ziyareti kapsamında ayrıca, Japon sanayisinin kalbi Osaka'da bölgenin en büyük firmalarının üst düzey yöneticileriyle bir araya gelecek. Abdullah Gül'e Japonya ziyaretinde eşi Hayrünnisa Gül, Devlet bakanları Kürşad Tüzmen ve Mehmet Şimşek ile çok sayıda işadamı ve gazeteci eşlik ediyor.

Türkiye'nin artan gücünün göstergesi

Cumhurbaşkanı Gül'e dünkü basın toplantısı sırasında Japon İmparatoru'nun ziyaretlere sıcak bakmayan geleneğine rağmen kendisiyle görüşmesinin nasıl mümkün olduğu soruldu. Gül, "Geçen hafta da İngiltere Kraliçesi Elizabeth gelmişti. Şimdi de Japon İmparatoru Sayın Akihito lütfedip bizi ağırlıyor. Bütün bunlar Türkiye'nin artan gücünün, dikkat çeken performansının bir sonucudur." şeklinde karşılık verdi. Kendisinin de bu misafirperverliğe karşılık İmparator'u 2010 yılında Türkiye'de kutlanacak olan "Japonya Yılı" nedeniyle davet ettiğini aktaran Gül, "bunun kabul edilmesinin Türk milletinde büyük bir memnuniyet uyandıracağını" ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious