Gül: "Terörle mücadele ABD'nin sorumluluğunda"

Gül:
  • Giriş : 14.01.2008 / 12:15:00

Gül: "ABD, Türkiye'nin PKK'ya karşı sınır ötesi harekatına destek vermesi karşılığında birşey beklemiyor."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Gül, geçen hafta ABD ziyareti sırasında İngilizce ve Arapça yayımlanan El Hayat gazetesinin New York temsilcisi ve köşe yazarı Raghida Dergham'a özel demeç verdi.

Gül, mülakatta, Dergham'ın Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı yaptığı sınır ötesi askeri harekat kapsamında ABD ile işbirliği, Ortadoğu sorunları kapsamında Türkiye'nin rolü ve İran konularında sorularını yanıtladı.

Abdullah Gül, ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesi çerçevesinde Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı sınır ötesi harekat düzenlemesiyle ilgili bir soru üzerine, komşu ve dost ülke olan Irak'ın kendi topraklarının tümünü kontrol edemediğini ve o yüzden orada terör örgütü PKK'nın bulunduğunu söyledi.

Terör örgütü PKK'nın ABD ve AB'nin terör örgütleri listesinde bulunduğunu hatırlatan Gül, PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki bölgeden Türkiye'ye saldırdığını, hem güvenlik görevlilerini, hem de sivilleri öldürdüğünü vurguladı:

"Mesele, böyle bir terör örgütüyle mücadele etme, sonuna kadar savaşma ve bunu yok etme meselesidir. Bunun için Irak hükümetine (bunu siz yapın) dedik, onlar güçleri olmadığı için bunu yapamadı. O zaman ABD'liler (siz işgal kuvveti olarak bütün hava sahasını ve bütün Irak'ı kontrol ediyorsunuz, teröristlerle sadece Basra'da, Bağdat'ta savaşmak yetmez, burada da savaşacaksınız) dedik. (Ama sizde yapamıyorsanız o zaman biz kendimiz yapacağız, o zaman bizimle işbirliği yapın) dedik. ABD'liler buna evet dedi."

"Destek karşılığında bir beklenti yok"

Gül, ABD'nin Türkiye'nin sınır ötesi harekatına destek vermesi karşılığında Türkiye'den ne gibi bir beklentisinin olduğunun sorulması üzerine, "Bunun karşılığında bizim bir şey vermemiz söz konusu değil, çünkü terörle mücadele etmek ABD'nin sorumluluğunda, zaten çok gecikmiş bir iş olduğu için çok mahçuplar da. Ama tabii ki büyük bir ülkenin dikkatini çekmek kolay olmuyor. Nihayet bunu anladılar, gördüler ve gayet açık, dürüst bir şekilde Başkan Bush, Başbakan Erdoğan'a da bana da (PKK ortak düşmanımızdır) dedi ve işbirliği devam ediyor. Dolayısıyla sorumluluklarını yerine getiriyorlar" diye konuştu.

Türkiye'nin hedefinin sadece terör örgütü olduğunu belirten Gül, hedefin ne Irak, ne Irak'ın kuzeyindeki Kürtler olduğunu söyledi ve Türkiye'nin bu kapsamda gizli bir gündeminin olmadığının altını çizdi.

Irak'ın istikrarının ve huzurunun sağlanmasını Irak'tan sonra ilk Türkiye'nin istediğini belirten Gül, Irak'taki Kürtlerin Türkiye'deki insanların kardeşi, akrabası olduğunu ifade etti.

Gül, terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye kuzey Irak'tan geçip katliam yaptığını, en son Diyarbakır'da yaptığı saldırıda lise öğrencisi çocukları öldürdüğünü, Türkiye'nin bu yüzden sınır ötesi harekat yaptığını belirtti.

"Biz terör örgütünü yok edene kadar bu mücadele kararlılıkla sürecek" diyen Gül, Türkiye'nin askeri harekat düzenlerken oradaki sivillere zarar vermemek için son derece dikkatli hareket ettiğini vurguladı.

Gül, "Eğer biz bu konuya dikkat etmeseydik bunu çok önce ve çok daha farklı bitirirdik" diye konuştu.

Irak'ın operasyon memnuniyetsizliği

Gül, "Irak hükümetinin sınır ötesi harekattan memnun olmadığı" yönündeki bir yorum üzerine ise "Peki o zaman ben size şunu sorayım: Irak hükümeti kendi topraklarını kontrol edemeyip, kendi toprakları içerisinde kardeş bir ülkeye saldırı yapan terör örgütünü misafir mi ediyor orada, onlara güvenli sığınak vermekten mutlu mu?" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen harekatla İsrail'in Hizbullah'a karşı Lübnan'a girmesinin karşılaştırılması üzerine ise, "Bu iki konu birbiriyle hiç ilgili değil, biz hiç kimsenin toprağını işgal etmiyoruz ki" diye konuştu.

Gül, ABD'ye Türkiye'nin Irak'ı işgal etmeyeceği yönünde garanti verip vermediğinin sorulması üzerine de "Bizim garanti vermeye ihtiyacımız yok, çünkü bizim böyle bir niyetimiz yok, tam tersine biz komşu bir ülkeye yardım ediyoruz" dedi.

"En büyük ekonomik yardımı yapıyoruz"

Gül, Irak'a en büyük ekonomik yardımı yapan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, Habur Kapısından günde 4 bin TIR'ın Irak'a gittiğini ifade etti.

"Bizim kuzey Irak'la hiçbir problemimiz yok" diyen Gül, Türkiye'nin bölgede intihar saldırısı düzenlendiğinde yaralıları uçakla alıp tedavi ettiğini de anımsattı.

Ortadoğu'da durum...

Cumhurbaşkanı Gül, Ortadoğu'daki sorunların çözümünde sadece ABD'ye sorumluluk yüklenilmemesi gerektiğini, bölge ülkelerinin de bu anlamda sorumlulukları olduğunu, Türkiye'nin de bu çerçevede elinden gelen herşeyi yaptığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious