Gül: 'Türkiye su yoksulu olabilir'

Gül: 'Türkiye su yoksulu olabilir'.10406
  • Giriş : 17.03.2009 / 10:47:00

Cumhurbaşkanı Gül, "Su kaynaklarının akılcı yönetimini başarmak ve modern teknolojiden kuyumcu terazisi hassaslığında bir dengeyle yararlanmak zorundayız." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5. Dünya Su Forumu'nun açılış töreninde konuştu. Dünyaya su politikalarını değiştirme çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "Su kaynaklarının akılcı yönetimini başarmak ve modern teknolojiden kuyumcu terazisi hassaslığında bir dengeyle yararlanmak zorundayız." dedi. Gerekli tedbirler alınmaz ise Türkiye'nin 2010 yılından itibaren su bakımından yoksulluk sınırının altına düşebileceğini söyleyen Gül, "Bu durum, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını göstermektedir." şeklinde konuştu.
Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan açılış töreninde devlet ve hükümet başkanları, bakanlar ve dünyanın değişik bölgelerinden gelen katılımcılarına hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye ile Dünya Su Konseyi tarafından ortaklaşa bu yıl beşincisi düzenlenen Dünya Su Forumu'na, Marakeş, Lahey, Kyoto ve Meksiko'nun ardından İstanbul'da evsahipliği yapmaktan; uluslararası su camiasının saygın temsilcilerini ülkemizde ağırlamaktan büyük sevinç duyuyoruz." dedi. Gül, suyun sadece "teknik" bir konu olmadığını, en üst düzeyde siyasi önem ve öncelik verilmesi gereken, insanlığın müşterek geleceğini ilgilendiren bir mesele teşkil ettiğini bu toplantılarda vurgulanacağını dile getirdi.

Susuzluk, kuraklık ve sel gibi felaketlerin sınır tanımadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "Dünyanın en ücra köşelerinde meydana gelen gelişmeler, bir gün gelip bizleri de etkilemektedir. Dolayısıyla, bugün varılan noktada, dünya milletleri olarak sahip olduğumuz siyasi, ekonomik ve toplumsal avantajları, keza mücadele etmemiz gereken olumsuzlukları, zorlukları gerçekçi bir bakış açısıyla tahlil etmemiz; sorunlarımıza elbirliğiyle ortak çözümler üretmemiz gereken keskin bir dönemeçten geçmekteyiz." dedi.

Hayatı idame ettirebilmek için suyun olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, bu nedenle, su konusuna özel bir önem verilmesi gerektiğini dile getirdi. Gül, "Su, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli itici güçlerinden biridir. Su olmadan fakirlik, açlık ve hastalıklarla mücadele edemeyiz. 7 milyara yakın insanın gıda güvenliğinin temini için de tarımsal faaliyetlere yeterli miktarda su tahsis etmek durumundayız. Ekonomik kalkınma ve refahımız, gıda üretimi, sağlık koşullarının iyileştirilmesi ve en temel ihtiyacımız olan içme suyu temini için her geçen gün su kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Dolayısıyla, su aslında yalnızca hayat değil, aynı zamanda medeniyettir. Oysa, elimizdeki rakamlar maalesef endişe verici bazı gerçekleri de açık ve acı bir şekilde ortaya koymaktadır." şeklinde konuştu.


-1 MİLYAR İNSAN TEMİZ SUDAN MAHRUM-


Bugün dünyada yaklaşık 1 milyar insan temiz ve sağlıklı içme suyundan mahrum olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, "2,5 milyar insan, sanitasyon olarak tabir edilen, suyla ilgili temizlik ve sağlık hizmetlerine sahip değildir." dedi. Bu rakamlarım toplam dünya nüfusunun neredeyse yarısına tekabül etmektedir. Bir başka deyişle, her iki kişiden biri günlük hayatını idame ettirmek için ihtiyacı olan suyla ilgili hizmetlere erişim konusunda sorun yaşamaktadır. Afrika ülkelerinde hastanelerde tedavi gören her iki kişiden biri temiz içme ve kullanım suyu yokluğundan kaynaklanan rahatsızlıklardan muzdariptir. Bu hastalıkların ne yazık ki ciddi bir bölümü ölümcüldür. Her gün binlerce çocuk sağlıksız su tüketimi nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Dünyanın farklı bölge ve ülkelerindeki günlük su tüketim miktarları bakımından çok önemli eşitsizlikler, adaletsizlikler sözkonusudur. Sanayileşmiş, ekonomik gelişmesini tamamlamış ülkelerde kişi başına ortalama günde 266 litre su tüketilirken, örneğin Afrika ortalaması 67 litre, Asya ortalaması 143, Arap ülkeleri ortalaması 158, Latin Amerika ortalaması ise 184 litredir." ifadelerini kullandı.

Su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alan Türkiye'de kişi başına günde 111 litre su tüketildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Gül, su zengini bir ülkede kişi başına yıllık su tüketimi ortalama 10 bin metreküp kabul edildiğini, Türkiye'de ise bu miktarın bin 830 metreküp civarında olduğunu dile getirdi. Gül, "Gerekli tedbirler alınmaz ise Türkiye'nin de 2010 yılından itibaren su bakımından yoksulluk sınırının altına düşebileceği hesaplanmaktadır. Bu durum, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını göstermektedir." dedi. Gül, Türkiye gibi su zengini olmayan ülkelerin su kaynaklarını hakça, makul ve en iyi şekilde geliştirmek, yönetmek, kullanmak ve korumak zorunda olduklarına vurgu yaptı.


SU KAYNAKLARI İÇİN KUYUMCU TERAZİSİ HASSASLIĞI-


Cumhurbaşkanı Gül, su konusunda tüm dünyaya zağrıda bulunarak, "Uluslararası toplum, susuz bir geleceğin olmayacağını gözönünde bulundurarak, gerekli politika değişikliğine gitmek mecburiyetindedir. Mevcut sorunların ortadan kaldırılmasının şüphesiz en etkin yolu, devletlerin su yatırımlarına ağırlık vermelerinden, içme ve kullanma suyuna ilişkin altyapı çalışmalarının arttırılmasından geçmektedir. Suyu sınırsız bir kaynak olarak görmeye son vermeli, tüketimimizi bu değerli kaynağın sınırlı olduğu bilincine göre uyarlamalıyız. Su, aynı zamanda dünyamızı şekillendiren büyük bir doğal güçtür. Tabiatın bu gücünden en verimli şekilde ve sürdürülebilirlik ilkesini esas alarak istifade etmeliyiz. Bunun için de su kaynaklarının akılcı yönetimini başarmak ve modern teknolojiden kuyumcu terazisi hassaslığında bir dengeyle yararlanmak zorundayız. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*