Gül: Türkiye'nin geleceği aydınlıktır

Gül: Türkiye'nin geleceği aydınlıktır.15188
  • Giriş : 22.04.2008 / 15:22:00

- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin ilerici reformlarla demokrasisinin standartlarını sürekli yükselteceğini, sorunlarını demokratik yollarla, tartışarak aşacağını, her zaman ve her şartta akılcı yaklaşımlarla hareket edeceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin ilerici reformlarla demokrasisinin standartlarını sürekli yükselteceğini, sorunlarını demokratik yollarla, tartışarak aşacağını, her zaman ve her şartta akılcı yaklaşımlarla hareket edeceğini belirterek, ''Türkiye'nin sergilediği performans, ülkemizin istikrar içinde gelişeceğinin, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkacağının kanıtıdır. Bu konuda Türkiye'nin yolu açık, geleceği aydınlıktır'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajına, ''Saygıdeğer vatandaşlarım, sevgili çocuklar'' sözleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 88. yıldönümünün gurur ve coşkuyla kutlandığını hatırlattı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın başta çocuklar olmak üzere herkese kutlu olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:

''Olağanüstü şartlar altında, Atatürk'ün millet egemenliğine verdiği önemin bir göstergesi olarak açılan Meclisimiz, istiklal mücadelesinin kalbi olmuştur. İmkansızlıklar, güçlükler, yokluklar Meclisimizi yıldırmamıştır. Meclisimiz, İstiklal Savaşı'nın kazanılması ve Cumhuriyet'in kurulması sürecinde yüklendiği tarihi sorumluluğun altından başarıyla kalkmıştır.''

Milli egemenlik ilkesi ve millet iradesinin, uygarlaşma, modernleşme ve serbestleşme kararlılığındaki Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, bugün Türkiye'nin, gücünü milli egemenlik ilkesinden alan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirtti.
Türkiye'nin millet iradesinin ve hukukun üstünlüğünü benimsemiş, insan haklarına saygıyı temel alan çağdaş bir devlet olduğunu ifade eden Gül, ''Anayasa'da esasları belirlenen Devletimizin nitelikleri, milletimizin değişmezleridir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Türk milleti bu konuda tam bir mutabakat ve kararlılık içindedir. Bu mutabakat milletimizin çağdaş dünyayla bütünleşme kararlılığının bir göstergesidir. Cumhuriyet'in felsefesini oluşturan bu ilkelerin varlığı, ülkemizin gelişen dünyadaki konumunu güçlendirmektedir.''

Gül, mesajında çocuklara da şöyle seslendi:

''Sizler Türk milletinin ve devletinin geleceğisiniz. Sizler milletimiz için sevinç ve ümit kaynağısınız. Devletimiz, aileleriniz, öğretmenleriniz sizlere en iyi imkanları sunabilmek için canla başla çalışmaktadır.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious