Gül: Türkiye'ye yakışmayacak oyunlara tevessül edildi

  • Giriş : 23.06.2007 / 14:19:00

Gül, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e gelmeyenlere sandıkta hesabının sorulmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Edoğan'ın Elazığ mitinginde konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'e gelmeyenlere sandıkta hesabının sorulmasını istedi.

Başbakan Erdoğan'dan önce Elazığlılara seslenen Dışişleri Bakanı Gül'e vatandaşlar yoğun sevgi gösterisinde bulundu.

Konuşmaları sırasında sık sık vatandaşlar, "Elazığ sizinle gurur duyuyor" diye slogan atınca Gül, "Biz de sizinle gurur duyuyoruz" şeklinde yanıt verdi.

Gül, havaalanından bu yana kendilerine gösterilen sevgi ve muhabbetin bundan 4 yıl önce gösterilenden çok daha fazla olduğunu belirterek, Elazığlılara teşekkür etti.

Türkiye'de hükümetin çok önemli icraatlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Abdullah Gül, "Biz bu kadar koşturacağız, çalışacağız daha sonra ayak oyunlarıyla bu hale gelecek. Türkiye'ye yakışmayacak şekilde oyunlara tevessül edildi. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bu sıcakta bu alanları doldurduğunuz gibi 22 Temmuz'da sandıkları hınca hınç doldurunuz. Bunu biliyorlar. Biz istiyorduk size yaptıklarımızı anlatalım. Bu oyunları konuşmayalım. 2 ay önce siyaset gökyüzü gibi parlaktı. Cumhurbaşkanlığı kuralı belliydi. Bundan önce de 3 kez bunun denemesi yapıldı. Ne oldu da biz seçerken yanlış olduğu fark edildi. Peki bu eski cumhurbaşkanlarının icraatlarını ne oldu. Yeni kanun, yeni hukuk mu ortaya çıktı?." dedi.

Sandıkta Meclis'e gelmeyenelere hesabın sorulmasını istiyen Bakan Gül, şunları söyledi : "Sandık geldiğinde Meclise gelmeyen siyasetçilere cevabını verin. Mertlik, cesaret, yiğitlik göstermediler. Üzülerek ifade ediyorum. Sağcı geçinen partiler, DYP'si ANAVATAN'ı kimin peşine düştü gördünüz. Yiğitlik orada gösterilmeliydi. Yiğitliğin, cesaretin, erkekliğin gösterileceği dönemler vardı ama ne yazık göstermediler. Onların işi bitti. Gün gelecek cevabı siz vereceksiniz. Bu sıcakta bu meydana siz vereceksiniz. 22 Temmuz'da sandıklara konuşacaksınız. Biz bu 5 arkadaşı Meclis'e gönderdiğimizde onlara cevabı o zaman vereceksiniz."

Türkiye'nin derdiyle dertlendiklerini belirten Gül, "Biz dürüst davranıyoruz. Bir çocuğun evladını davranması gibi. Türkiye'nin anası biziz. Sokakları, caddeleri, meydanları nasıl dolduracağımız biz biliyorduk ama onu yapmadık. Bu ülkenin anası olan bizler ülkemize zarar gelmesin diye biz böyle davrandık. Ve karşınıza çıktı. Hepsi zaten merak ediyorlar, takip ediyorlar. Sıcaklar mitingleri vurdu diyorlar ama sıcaklar AK Parti mitingileri değil diğerlerini vurdular." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious