Gül üç faslın daha açılmasını bekliyor

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Almanya'nın dönem başkanlığı bitmden önce üç fasılda daha müzakerelerin açılmasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Almanya'daki temaslarının ardından Ankara'ya dönen Gül, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile dün uzun bir görüşme yaptığını belirten Gül, bu görüşmede Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkileri ele aldıklarını söyledi.

Gül, ''Dönem başkanlığını üstlendikleri için beklentilerimizi bir kez daha kendilerine ilettim. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki ay içinde, dönem başkanlıkları bitmeden önce üç ayrı fasılda daha müzakerelere başlamak mümkün olacaktır'' dedi.

E-konsolosluk uygulaması hayata geçiyor

Köln'de bu sabah Türk basın mensuplarıyla biraraya geldiğini hatırlatan Gül, ''Bu ziyaretimin esas nedeni, e-konsolosluğu Almanya'daki ve Avrupa'daki vatandaşlarımıza duyurmak ve bunun kampanyasını başlatmaktı. E-konsoloslukla yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza büyük bir hizmet götürüyoruz. Yurtdışında 5 milyona yakın vatandaş var. Bunlar Türk pasaportu taşımaktadırlar. Dolayısıyla Türkiye ile ilişkileri vardır, Türkiye ile vatandaşlık işlemleri vardır. Konsolosluklarımıza zaman zaman uğramak ve işlerini yaptırmak zorundadırlar'' diye konuştu.

"Suudi Arabistan'in Barzani'ye Kerkük ile ilgili iddialarından vazgeçmesi için 2 milyar dolar teklif ettiği yönünde haberler çıktığının'' hatırlatılarak, böyle bir öneriden haberinin olup olmadığının sorulması üzerine Gül, ''Bu teklifi sizden duydum. Bunu inceleyeceğim, takip edeceğim'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious